Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 września 2021 r., sygn. I FSK 1383/19

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maja Chodacka, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 1 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Bd 16/19 w sprawie ze skargi C. [...] sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2018 r. nr 0115-KDIT1-1.4012.602.2018.3.MM w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz C. [...] sp. z o.o. w B. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 1 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 16/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uwzględnił skargę C. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 14 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji wskazał, że spór w sprawie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług rozliczenia pomiędzy partnerem konsorcjum (Skarżąca) a liderem tego konsorcjum. Dalej wskazano, że z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że pomiędzy Spółką a liderem konsorcjum nie dochodzi do odsprzedaży usług ani do świadczeń wzajemnych. Jest to tylko podział wszystkich wydatków i uzyskanych przychodów dokonywany przez lidera konsorcjum i jako taki nie może zostać uznany za odsprzedaż usług. Sąd zgodził się ze Skarżącą, że w takiej sytuacji nie ma świadczeń wzajemnych. To Skarżąca świadczy bezpośrednio usługi na rzecz szpitali, a nie konsorcjum. Wewnętrzne rozliczenia pomiędzy partnerami konsorcjum nie wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług i mogą być udokumentowane notami księgowymi, a nie fakturami VAT (czego stricte dotyczyło pytanie postawione we wniosku o wydanie interpretacji). Zajmując powyższe stanowisko Sąd pierwszej instancji powołał się przy tym na ukształtowaną w spornym zakresie linię orzecznictwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00