Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.08.2004, sygn. PP. 443/79/04, Urząd Skarbowy w Krośnie, sygn. PP. 443/79/04

Czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług kaucję zwrotną zabezpieczającą wykonanie przyszłej umowy kupna-sprzedaży?

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 19.07. 2004 r. uzupełnionym pismem z dnia 3.08. 2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług kaucji zwrotnej zabezpieczającej wykonanie przyszłej umowy kupna sprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:

Z przedstawionego przez Nadleśnictwo stanu faktycznego wynika, że dokonując sprzedaży drewna w drodze przetargu zgodnie z regulaminem sprzedaży nabywca surowca drzewnego zobowiązany jest przed przystąpieniem do przetargu wpłacić wadium. Wadium to po przyjęciu oferty od nabywcy zgodnie z zapisami umowy zostaje przekształcone w kaucję zabezpieczającą wykonanie umowy i podlega zwrotowi po pełnej jej realizacji. W związku z tym Nadleśnictwo pyta, czy kaucja stanowiąca zabezpieczenie umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i prezentuje stanowisko, że z uwagi na to, że kaucja ta nie jest zaliczką, przedpłatą lub ratą za surowiec drzewny nie należy stosować przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00