Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.03.2004, sygn. PD/423/033/2004, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PD/423/033/2004

Jakie warunki winien spełniać obdarowany aby darczyńca mógł odliczyć od podstawy opodatkowania kwoty przekazanych darowizn?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych stanowi dochód po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo art. 7a ust. 1 ustawy. Odliczeniu podlegają również zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt. 7 darowizny na cele kultu religijnego - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa wyżej. Łączna kwota odliczeń od dochodu darowizn na wymienione cele pożytku publicznego oraz kultu religijnego - nie może jednak przekroczyć 10% wyżej określonego dochodu (art. 18 ust. 1a ustawy). Od 1 stycznia 2004 r., zgodnie z wyżej cyt. art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczeniu podlegać będą darowizny na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.), które zostaną przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 wyżej cyt. ustawy. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy, działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez: osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościała katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Uwzględniajac powyższe należy stwierdzić, że możliwość odliczenia od dochodu darowizn uzależniona jest od tego czy dana organizacja jest organizacją prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie , a nie czy posiada status organizacji pożytku publicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00