Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.04.2004, sygn. PD/423-5/04, Urząd Skarbowy w Kole, sygn. PD/423-5/04

Kiedy zwrot kosztów za używanie w celu służbowym samochodu osobowego stanowiącego własność pracownika związany jest z jazdą lokalną a kiedy z podróżą służbową?

Pytanie podatnika

Od 1 stycznia 2002 r. definicję podróży służbowej zawiera art. 77 kodeksu pracy. Wynika z niej, że podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Tak więc nie uznaje się za podróż służbową podróży do i w obrębie miejscowości, w której pracownik ma stałe miejsce pracy, podróży do i w obrębie miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę, jeżeli pracownik w umowie o pracę ma wyznaczone jako miejsce pracy - siedzibę firmy. Podstawową cechą podróży służbowej jest wykonywanie pracy w miejscu innym niż stałe miejsce pracy, czyli opuszczenie stałego miejsca pracy, którym jest zazwyczaj siedziba pracodawcy, a nie teren objęty jego działalnością.

W związku z powyższym ważne jest dokładne określenie miejsca wykonywania pracy dla stwierdzenia faktu nabycia przez pracownika uprawnień do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowej. Ponadto należy pamiętać, że jest to istotny element umowy o pracę ( art. 29 § 1 pkt 1 k.p.). Przy czym pod pojęciem miejsca pracy rozumie się zarówno stały punkt w znaczeniu geograficznym jak i pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym będzie świadczona praca, a zatem nie musi ono być wyposażone w zaplecze socjalne, kadrowe i techniczne (z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 1.04.1985 r., sygn. akt I PR 19/85). Miejsce pracy nie musi się pokrywać z siedzibą zakładu pracy ( nie są to pojęcia tożsame). Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 kwietnia 2001 r. sygn. akt I PKN 350/00 wynika, iż nie jest podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy zaś miejsce wykonywania pracy powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00