Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.07.2004, sygn. PD/413-16/04, Urząd Skarbowy w Złotoryi, sygn. PD/413-16/04

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania działek gruntu, które nie były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?Jak ująć sprzedaż ww. składników majątku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz, w której kolumnie ją uwzględnić ?

Pytanie podatnika

Spółka w dniu 30 grudnia 1997 r. dokonała zakupu nieruchomości tj. budynków gospodarczych i biurowych oraz prawa wieczystego użytkowania działek gruntu. Znajdujące się na zakupionych działkach gruntu budynki wymagały generalnego remontu, jednak ze względów finansowych do chwili obecnej budynki nie zostały wyremontowane i figurują w księgach Spółki jako środki trwałe w budowie. Ponieważ nie są one kompletne i zdatne do używania, nigdy nie były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.Ustosunkowując się do stanowiska podatników organ podatkowy stwierdza, co następuje.W myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:- środkami trwałymi, - składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,- wartościami niematerialnymi i prawnymi,- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) cytowanej ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,- prawa wieczystego użytkowania gruntów,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...); w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00