Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.05.2004, sygn. US-PD-I/415-35/04, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I/415-35/04

Czy w ramach ulgi na kształcenie w szkołach wyższych można odliczyć opłaty czesnego za studia córki, która nie ukończyła 25 roku życia, pozostawała na utrzymaniu podatniczki i nie uzyskała dochodów podlegających opodatkowaniu.

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 27a ust. 1 pkt 2 lit c) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą wg stanu prawnego obowiązującego w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na: odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych.
W myśl art. 27a ust. 3 pkt 1 lit c) ustawy kwota, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 19 % poniesionych wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit c), nie więcej jednak niż kwota 760,00 zł.
Stosownie do treści art. 27a ust. 6 ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 art. 27a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Ponadto zgodnie z art. 27a ust. 11 ustawy prawo do odliczeń z powyższego tytułu przysługuje podatnikowi kształcącemu się w szkole wyższej - o ile nie ukończył 35 roku życia, oraz podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się, o ile osoba ta nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskuje dochodów, z wyjątkiem dochodów:
1) opodatkowanych zgodnie z art. 28 i 30,
2) zwolnionych od podatku dochodowego,
3) w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w 2003 r. wynosił 2.790,00 zł.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody osób fizycznych ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi. Z Luksemburgiem Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, tj. Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu dnia 14.06.1995 r. (Dz. U z 1996 r. Nr 110, poz. 527).Jeżeli osoba fizyczna, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podatek dochodowy określa się, na podstawie art. 27 ust. 8 ustawy, w następujący sposób:1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek wg obowiązującej skali podatkowej,2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,3) ustaloną w powyższy sposób stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.Zastosowanie metody wyłączenia z progresją (zawartą w przepisach art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy w powiązaniu z art. 27 ust. 8 ustawy) skutkuje tym, że pomimo wyłączenia dochodu uzyskanego za granicą z opodatkowania w Polsce, do dochodu osoby fizycznej osiągniętego w kraju stosowana jest wyższa stawka, odpowiadająca dochodowi całkowitemu osiągniętemu zarówno w kraju jak i za granicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00