Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. ZD/406-29/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-29/CIT/05

Spółka zwróciła się z zapytaniem, jak powinna rozliczać różnice kursowe powstałe w wyniku realizacji transakcji kompensaty przeciwstawnych rozrachunków (tj. należności i zobowiązań)? W szczególności pytanie Spółki dotyczy tego, czy prawidłowe jest w opisanej sytuacji rozpoznanie dla celów podatkowych różnic kursowych (jako zrealizowanych) w momencie przeprowadzenia kompensaty w kwocie równej różnicy pomiędzy kursami forwardowymi kompensowanych przeciwstawnych rozrachunków, pomnożonej przez wartość kompensowanych rozrachunków w walucie obcej (tj. w dniu Y + 1 obliczonych jako różnica pomiędzy wartością złotówkową tych rozrachunków według kursu Forward I a ich wartością w momencie spłaty/ kompensaty według kursu Forward II)?

Pytanie podatnika

W dniu 9.02.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika, iż Spółka działa na rynku towarów, których ceny wyznaczane są przez giełdy towarowe. Co do zasady ceny na tych giełdach są denominowane w walutach obcych, w tym przede wszystkim w dolarach amerykańskich (USD). W celu zabezpieczenia się przed wahaniami cen Swoich produktów Spółka zawiera na giełdach towarowych kontrakty futures, natomiast w celu zabezpieczenia się przed zmianami kursów walut Spółka zawiera ze Spółką X kontrakty terminowe na sprzedaż/kupno walut obcych (kontrakty typu forward). U podstaw utworzenia w ramach grupy X podmiotu takiego jak Spółka X leżało między innymi dążenie do ograniczenia kosztów zawierania transakcji terminowych w skali całej grupy (funkcjonowanie Spółki X jako podmiotu wyspecjalizowanego, zatrudniającego odpowiednio wykwalifikowany personel pozwala w znacznym stopniu obniżyć koszty zawierania transakcji w porównaniu z sytuacją, w której każdy z podmiotów z grupy zatrudniałby odpowiednich specjalistów w celu zawierania transakcji terminowych). Na potrzeby rozliczania transakcji dokonywanych ze Spółką, Spółka X prowadzi tzw. konto wielowalutowe, na którym zapisywane są wzajemne zobowiązania i należności odrębnie dla każdej waluty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00