Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. DF/415-8/05, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej, sygn. DF/415-8/05

Pytanie dotyczy ustalenia podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych w roku następującym po pierwszym roku podatkowym, w którym wprowadzono nowe środki trwałe do ewidencji i zastosowano odpis amortyzacyjny w wysokości 30 % wartości początkowej.

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2002r. podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych nowe środki trwałe zaliczane do grup 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych i na podstawie art.22k ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. - Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) dokonał jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30% wartości początkowej. W 2003r. została przyjęta degresywna metoda amortyzacji, określona w art. 22k ust.1 ww. ustawy. Ustalając podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych za ten rok, pomniejszono wartość początkową przedmiotowych środków trwałych o odpis amortyzacyjny dokonany w 2002r. czyli o 30% podstawy. W 2005r. uznano, że wymieniony sposób ustalenia podstawy amortyzacji był błędny, w związku z czym dokonano korekty odpisów amortyzacyjnych w ten sposób, że naliczono amortyzację omawianych środków trwałych ponownie, przyjmując wartość początkową bez pomniejszania jej o dokonany w 2002r. 30 % odpis.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00