Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2006, sygn. PZ/415-113/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku, sygn. PZ/415-113/06

Jak prawidłowo należy rozliczyć zawarte przez podatnika umowy zlecenia dotyczące nadzoru inwestorskiego oraz jaka data będzie w opisanym stanie faktycznym dniem rozpoczęcia wykonywania opisanych czynności?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 września 2006 r. (data wpływu: 20 września 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania świadczonych przez podatnik usług nadzoru inwestorskiego za samodzielną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wnioskodawca w 2006 r. podpisał kilka umów zleceń, których przedmiotem jest nadzór inwestorski na robotach drogowych. W ramach umowy podatnik zobowiązuje się wykonać prace osobiście oraz brać udział w przeglądach gwarancyjnych. W ramach umowy wnioskodawca zobowiązuje się przebywać 2-3 razy w tygodniu na budowie, a w przypadku robót ulegających zakryciu codziennie. Wnioskodawca dokumentuje swój pobyt na budowie wpisem w dzienniku budowy. W ocenie podatnika w powyższej sprawie zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Z unormowania tego wynika, że jeżeli czynności usługodawcy w ramach umów zlecenia wykonywane są w określonych w tym, przepisie warunkach nie spełniają one kryterium samodzielności przy ich wykonywaniu, co powoduje, że nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem podatnika w przypadku nadzoru inwestorskiego - uprawnienia, jakie są niezbędne do jego wykonywania prowadzą do wniosków, iż w/g prawa budowlanego osoba nadzorująca jest odpowiedzialna osobiście za wykonany nadzór.

Dlatego podatnik zakłada, iż po przekroczeniu kwoty 10.000,00 EURO będzie musiał zarejestrować się jako podatnik podatku VAT czynny. Wnioskodawca zapytuje, jak ma wyglądać rozliczenie pomiędzy wnioskodawcą a zleceniodawcą oraz jaka data będzie dniem rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00