Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2006, sygn. ZD/406-135/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-135/CIT/06

Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości przyjętego przez Nią toku postępowania, polegającego na ustaleniu podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotu leasingu finansowego na podstawie przepisów art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczących nabycia środka trwałego.

Pytanie podatnika

W dniu 29.05.2006r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym podaniu Wnioskująca podnosi, iż na podstawie zezwolenia dewizowego dokonuje rozliczeń umów leasingu finansowego w walucie obcej z rezydentem. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przy leasingu finansowym dokonuje korzystający. Wobec czego Spółka jest zobowiązana ustalić wartość początkową środka trwałego zgodnie z przepisami art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co oznacza, że kwotę należną zbywcy powiększa się o koszty transportu, ubezpieczenia w drodze, odsetek, prowizji oraz różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W praktyce Spółka dolicza do wartości początkowej m. in. różnice kursowe zrealizowane do momentu przyjęcia przedmiotu leasingu do używania i różnice kursowe niezrealizowane, powstałe z wyceny po kursie średnim NBP na dzień przyjęcia przedmiotu do użytkowania pozostałej do zapłaty części zobowiązania wobec dostawcy. Na skutek tej wyceny wartość przedmiotu leasingu zakupionego od dostawcy zagranicznego lub rezydenta, działającego na podstawie zezwolenia dewizowego wyrażona jest w złotówkach po kursie średnioważonym z płatności i wyceny na dzień przyjęcia do użytkowania (wartość zobowiązania po kursie średnim NBP + poniesione i naliczone do dnia przyjęcia przedmiotu do użytkowania różnice kursowe podzielone przez wartość zobowiązania w walucie).

Mając na uwadze, iż przedmiot leasingu stanowi w księgach korzystającego środek trwały, Spółka, w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego, dokonuje jego wyceny według wartości nabycia zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00