Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2006, sygn. PD.415/9/2006, Urząd Skarbowy w Górze, sygn. PD.415/9/2006

Czy po przerwie w prowadzeniu działalności gospodarczej trwającej dłużej niż 3 lata można kontynuować dokonywane wcześniej odpisy amortyzacyjne od środka trwałego (samochód osobowy) ?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 06 marca 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej w sprawie dotyczącej ustalenia wartości początkowej środka trwałego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych po podjęciu ponownie działalności po przerwie, jest nieprawidłowe.UZASADNIENIEW dniu 06 marca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Górze wpłynął Pani wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, o której mowa § 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.We wniesionym zapytaniu przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:W marcu 2000 roku zakupiła Pani w salonie nowy samochód, który wprowadziła Pani do ewidencji środków trwałych związanych z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą. Prowadziła Pani podatkową książkę przychodów i rozchodów. Amortyzacja samochodu została rozłożona na 60 miesięcy. Odpisów amortyzacyjnych dokonywała Pani przez okres 33 miesięcy. Po upływie tego czasu działalność gospodarcza została przez Panią w 2002 roku zlikwidowana. W 2006 roku ponownie rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej oraz ponownie wykazała przedmiotowy samochód w ewidencji środków trwałych. Uważa Pani, iż rozpoczętą w 2000 roku amortyzację należy kontynuować przez kolejne 27 miesięcy, a kwota miesięcznego odliczenia powinna być taka sama jak w latach 2000 - 2002.Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze wyjaśnia co następuje:Kwestie związane z podatkową amortyzacją środków trwałych oraz ustalaniem ich początkowej wartości regulują przepisy zawarte w art. 22a - 22o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00