Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.01.2007, sygn. RO/443-67/06, Świętokrzyski Urząd Skarbowy, sygn. RO/443-67/06

1. Według jakiego kursu należy przeliczyć faktury korygujące z tytułu zwrotu towarów na okoliczność reklamacji, które to towary zakupiono w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia i w jakim okresie należy ujmować wewnętrzne faktury korygujące wystawione na podstawie w/w faktur korygujących? 2. Według jakiego kursu należy przeliczyć notę uznaniową z tytułu rekompensaty poniesionych kosztów wynikających z wadliwości dostarczonego materiału przez kontrahenta zagranicznego i czy nota ta z w/w tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? 3. Według jakiego kursu należy przeliczyć jedną notę uznaniową z tytułu rabatów udzielonych przez dostawcę unijnego w stosunku do czterech pierwotnych faktur i kiedy korektę faktury wewnętrznej ujmuje się do rozliczenia podatku VAT? 4. Czy po otrzymaniu od sprzedającego faktury z klauzulą, że towar do czasu zapłaty należności pozostaje własnością sprzedającego, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT przed dokonaniem zapłaty za tą fakturę?

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 11.10.2006 r. (data wpływu 16.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione w punktach 2 i 4 wniosku stanowisko Spółki jest nieprawidłowe, natomiast stanowisko Spółki wyrażone w punktach 1 i 3 wniosku Spółki jest prawidłowe.

Z treści pisma Spółki wynika, że:

1. Podatnik dokonuje z tytułu reklamacji zwrotu towarów, uprzednio zakupionych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, otrzymując fakturę korygującą, której wartości wyrażone w walucie obcej przelicza na złote.
Zdaniem Spółki, fakturę korygującą z tytułu reklamacji należy przeliczyć wg kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Faktury korygujące powodują zmianę wysokości obrotu i kwot podatku wykazanych na fakturze pierwotnej. Zastosowanie innego kursu wymiany walut niż z faktury pierwotnej mogłoby powodować powstanie różnic kursowych w korygowanych wartościach, a taka sytuacja byłaby sprzeczna z zasadami określania i korygowania obrotu. Ponadto faktura korygująca jest wystawiona w celu korekty danych na fakturze pierwotnej, co również przemawia za stosowaniem kursu z faktury pierwotnej. Wg Spółki, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia przez dostawcę faktury pierwotnej. Wewnętrzne faktury korygujące wystawione z tytułu otrzymania faktury korygującej na okoliczność reklamacji, powinny być ujmowane w rozliczeniu za okres, w którym korekta wystawiona przez kontrahenta unijnego wpłynęła do Spółki.Podatek VAT należny i naliczony pomniejsza się w momencie otrzymania faktury korygującej zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r.
Spółka pyta: wg jakiego kursu należy przeliczyć faktury korygujące z tytułu zwrotu towarów na okoliczność reklamacji, które to towary zakupiono w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia i w jakim okresie należy ujmować wewnętrzne faktury korygujące wystawione na podstawie w/w faktur korygujących?

W maju został zakupiony materiał w ilości 18,5 t i w tym samym miesiącu kontrahent wystawił fakturę. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstał w dacie wystawienia faktury przez kontrahenta (art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r.). W związku z licznymi reklamacjami wyrobu produkowanego na bazie przedmiotowego materiału ze strony odbiorców Spółki oraz żądaniami wymiany wadliwego towaru i odszkodowania z tytułu poniesionych strat, Spółka zwróciła się do kontrahenta o rekompensatę poniesionych kosztów. Dostawca w ramach zadośćuczynienia zaproponował zwrot 3.500 EUR. Na w/w koszty uzgodnione uprzednio kontrahent wystawił w lipcu notę uznaniową, na której zawarł informację, że dotyczy reklamacji z dostawy materiału z maja i powołał się na określoną fakturę dokumentującą tę dostawę.Spółka pyta: wg jakiego kursu należy przeliczyć notę uznaniową z tytułu rekompensaty poniesionych kosztów wynikających z wadliwości dostarczonego materiału przez kontrahenta zagranicznego i czy nota ta z w/w tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?Zdaniem Spółki, zwrot poniesionych kosztów nie powinien być traktowany jako obrót podlegający opodatkowaniu, gdyż dostawca nie świadczy jakiejkolwiek usługi na rzecz Spółki oraz nie następuje faktyczna dostawa towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wobec powyższego, nie będzie miał zastosowania art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług. Wg Spółki, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane w w/w nocie uznaniowej, dokumentującej zwrot poniesionych kosztów, powinny być przeliczone na złote wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego na dzień wystawienia tej noty uznaniowej. Wystawiona przez kontrahenta nota uznaniowa nie koryguje bowiem ceny i nie została wystawiona tytułem zwrotu do dostawcy towaru uszkodzonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00