Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2007, sygn. IX/005/23/Z/K/07, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, sygn. IX/005/23/Z/K/07

Czy spadkobiorcę obowiązuje podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania, taki jaki obowiązywałby spadkodawcę, gdyby spadkobiorca nie zakupił w odpowiednim czasie nowego mieszkania ?

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe Pani stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 14.01.2007 (data wpływu 17.01.2007 r.), uzupełnionym w dniu 30.01.2007 r.

W dniu 17.01.2007 r. wpłynął do tut. urzędu Pani wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
W dniu 24.11.2006 r. jako pełnomocnik Pani siostry sprzedała Pani jej mieszkanie, położone w Ł... za kwotę 130.000,00, nabyte w 2001 r. w drodze przekształcenia praw, zgodnie z aktem Rp A Nr .../2006. Następnie złożyła Pani w imieniu siostry oświadczenie o przeznaczeniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowego lokalu na cele mieszkaniowe. Jednakże zgodnie z Pani zapytaniem, siostra w dniu 17.12.2006 r. zmarła i nie wydatkowała przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, pieniądze zgodnie przedłożonymi przez Panią dokumentami znajdują się do chwili obecnej na Pani koncie bankowym. W oparciu o powyższe złożyła Pani zapytanie czy obowiązuje Panią podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania, taki jaki obowiązywałby Pani siostrę, gdyby jednak Pani nie zakupiła w odpowiednim czasie nowego mieszkaniaSformułowała też Pani własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż nie obowiązuje Panią podatek od sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowejjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1, ust. 2 oraz ust. 2a w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r. w nawiązaniu do art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) stanowi, że przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami z innych źródeł, podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni złożą oświadczenie, że przychód z tej sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.
Jeżeli natomiast nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w powołanym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami za zwłokę.
Zgodnie z art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek podatkowy jest więc ściśle związany z konkretną osobą, która wkroczyła w zakres obowiązku określonego ustawą. Art. 4 Ordynacji podatkowej stanowi, że obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Zobowiązanie zmarłego o wydatkowaniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania zawarte w złożonym oświadczeniu nie jest zaliczane do długów spadkowych. Odrębnym natomiast zagadnieniem jest kwestia obowiązku uiszczenia należnego zryczałtowanego podatku od przychodu uzyskanego przez zmarłą ze sprzedaży mieszkania. Podatek ten zgodnie z przepisami powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje z mocy prawa.Art. 104 § 2 Ordynacji podatkowej wyraźnie wskazuje, że tylko spadkodawca miał ponieść wydatki uprawniające do ulg podatkowych, a spadkobierca zawiadamia organ podatkowy i przedkłada dokumenty na poniesione przez zmarłą wydatki mieszkaniowe. Zgodnie z Pani wyjaśnieniami siostra Pani do dnia zgonu w dniu 17.12.2006 r. nie wydatkowała przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, wynikającego ze złożonego oświadczenia, a więc przychód powyższy będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Reasumując należy zatem stwierdzić, że katalog zwolnień wymieniony w powoływanym art. 21 ust. 1 pkt 32 obejmuje przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na własny cel mieszkaniowy a więc podatnika korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego zawartego w powyższym artykule.
Jak wynika ze złożonego przez Panią zapytania warunek wynikający art. 21 ust. 1 pkt 32 nie został przez siostrę spełniony, jej uprawnienia wynikające z powyższego zwolnienia nie mogą zostać przeniesione na spadkobierców, a co za tym idzie Pani stanowisko w przedmiocie żądanej interpretacji nie jest prawidłowe. Stosownie bowiem do przepisów zawartych w art. 102 oraz art. 97 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa w razie śmierci strony w toku postępowania w sprawach dotyczących praw lub obowiązków wymienionych w art. 97 w miejsce dotychczasowej strony wstępują jej spadkobiercy, którzy z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew informuje, że:
W świetle powyższego stanowisko Pani w przedmiocie żądanej interpretacji przepisów podatkowych zawarte we wniosku należało uznać - za nieprawidłowe, a w związku z czym postaowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.Zgodnie z art. 14 b § 1, 2 i 5 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast obowiązuje organ podatkowy i kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia postanowienia na podstawie decyzji. Stosownie do treści przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, zgodnie z art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa. W myśl art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00