Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.01.2007, sygn. DWUS DPD 415-14/06, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu, sygn. DWUS DPD 415-14/06

Czy przychód osiągnięty z tytułu wykonywania pracy w Niemczech, mimo nie pobierania z tego tytułu zaliczki na podatek powinien być wykazany w deklaracji PIT-11/8B?

Pytanie podatnika

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W Spółce (Agencji Pracy Tymczasowej) część zatrudnionych pracowników to pracownicy tymczasowi, świadczący pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika pracodawca użytkownik jest podmiotem polskim spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Praca niektórych osób spośród pracowników tymczasowych świadczona jest poza granicami Polski, dokładnie na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Jest to efektem realizacji kontraktu umowy zawartej między pracodawcą użytkownikiem, a podmiotem niemieckim na rzecz którego pracodawca użytkownik realizuje umówiony kontrakt. Podmiot niemiecki jest samobilansującym się oddziałem pracodawcy użytkownika. Fakt świadczenia pracy przez pracowników poza granicami Polski wynika wprost z treści umów o pracę zatrudnionych przez Spółkę pracowników tymczasowych. Z zawartych umów o pracę wynika wyraźnie, że praca świadczona jest na terenie Niemiec w przedmiotowych umowach wskazany jest konkretny adres w Niemczech pod którym świadczona jest praca. Umowy o pracę w Niemczech zawarte są na różne okresy od 3 miesięcy do 11 miesięcy. Na obecną chwilę niektórzy z pracowników przekroczyli okres pracy w Niemczech w tym roku kalendarzowym powyżej 183 dni. Należy podkreślić, że w Niemczech podatek od wynagrodzeń tych pracowników pobierany jest i przekazywany do stosownego urzędu już pierwszego dnia pracy. Podatek do niemieckiego urzędu skarbowego przekazuje w imieniu tych pracowników podmiot niemiecki (tj. samobilansujący się oddział pracodawcy użytkownika spółki polskiej). Spółka uważa, iż od wynagrodzeń pracowników wykonujących pracę na terenie Niemiec nie powinna pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00