Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2009, sygn. ITPB3/423-59b/09/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-59b/09/DK

Czy straty wynikające z zamknięcia umowy opcji przed ustalonym umowie terminem jej wykonania stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełnionym pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.) oraz pismem z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 22 kwietnia 2009 r. ) dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z kupnem i sprzedażą opcji o charakterze rzeczywistym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.) oraz pismem z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 22 kwietnia 2009 r.) w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z kupnem i sprzedażą opcji o charakterze rzeczywistym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie handlu odpadami ze stali stopowych i metali kolorowych. Większość kontrahentów Wnioskodawcy jest podmiotami zagranicznymi, wobec czego rozliczenia i zapłaty dokonywane są w euro i dolarach. Ze względu na znaczne ryzyko zmian kursowych Wnioskodawca w celu zabezpieczenia wysokości przychodów zawierał z bankami umowy opcyjne. Umowy te, w połączeniu z transakcjami w handlu złomem, zapewniały w dłuższym okresie czasu korzystny dla Spółki kurs wymiany waluty, w której dokonywano zapłaty Wnioskodawcy należności z tytułu dostarczanego przez niego towaru.

Z uwagi na nagłe, spowodowane kryzysem ekonomicznym, zawirowania na rynku walut, transakcje w krótkim terminie wygenerowały znaczące ujemne wyceny finansowe. W związku z tym Spółka zamknęła wszystkie transakcje przed ustalonym uprzednio terminem wykonania, co skutkowało koniecznością poniesienia kosztów ww. zamknięcia. Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. organu w dniu 8 kwietnia 2009 r. Spółka wskazała, iż opisane we wniosku umowy opcyjne przewidywały wcześniejsze zamknięcie opcji. Zamknięcie przedterminowe mogło nastąpić na podstawie wystąpienia siły wyższej, czyli zaistnienia nadzwyczajnego, zewnętrznego zdarzenia, którego strony nie mogły przewidzieć, nie mogły uniknąć, ani mu zapobiec. Umowy mogły zostać zamknięte również na podstawie wystąpienia naruszenia, za jednomiesięcznym wypowiedzeniem za porozumieniem stron. Spółka w związku z zamknięciem opcji przed terminem poniosła tylko koszty wynikające z niekorzystnej wyceny instrumentu finansowego uzależnionego od sytuacji rynkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00