Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2009, sygn. ITPB3/423-349a/09/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-349a/09/AM

Czy amortyzacja budynków wybudowanych przy udziale kredytu jest kosztem związanym z gospodarką mieszkaniową?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka, działając w oparciu o ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, realizuje zadania wynikające z polityki państwa w zakresie gospodarki mieszkaniowej i budownictwa mieszkaniowego. Wnioskodawca korzysta ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w postaci kredytów zaciągniętych w Banku przeznaczonych na realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych mających na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem.

Przychody uzyskiwane w postaci czynszów (cała kwota czynszu zawierająca wszystkie składniki) z mieszkań wybudowanych przy udziale kredytów traktowane winny być przez Spółkę jako przychody związane z działalnością mieszkaniową. Czynsz jest tak skalkulowany, aby pokrywał koszty amortyzacji, koszty działalności Spółki, spłatę odsetek od uzyskanych kredytów, spłatę części kapitału przypadającą do spłaty w danym roku oraz koszty bieżących remontów. Z drugiej strony Wnioskodawca ponosi koszty związane z prowadzeniem działalności, takie jak koszty amortyzacji wybudowanych i wynajmowanych budynków mieszkalnych, koszty wynagrodzeń pracowników, koszty remontów, koszty spłaty odsetek od kredytów zaciągniętych w Banku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00