Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2009, sygn. IBPBII/1/415-627/09/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-627/09/ASz

Czy składka roczna na ubezpieczenie kierowców wykonujących zagraniczne podróże służbowe ustalana od jednej osoby stanowi przychód każdego pracownika - kierowcy z tytułu stosunku pracy określony w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym czy podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i zakład pracy jako płatnik powinien od tych składek pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 29 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania składki rocznej na ubezpieczenie kierowców w zagranicznej podróży służbowej dotyczącej kosztów leczenia, usługi assistance oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania składki rocznej na ubezpieczenie kierowców w zagranicznej podróży służbowej dotyczącej kosztów leczenia, usługi assistance oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Płatnik jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m.in. na wykonywaniu międzynarodowego transportu drogowego. Z tego tytułu zatrudnia pracowników - kierowców międzynarodowego transportu drogowego, w związku z czym jest ich zakładem pracy i płatnikiem zaliczek podatku od osób fizycznych - zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakład pracy - płatnik zawiera umowę ubezpieczenia kierowców - zatrudnionych na umowę o pracę i odbywających zagraniczne podróże służbowe. Umowa ubezpieczenia obejmuje ubezpieczenie w trakcie podróży zagranicznej i dotyczy ubezpieczenia kosztów leczenia i usługi assistance oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ochrona Ubezpieczeniowa trwa 24 godziny na dobę na terenie państw Europy i Basenu Morza Śródziemnego za wyjątkiem terytorium RP i kraju rezydencji. Ochrona trwa przez pierwsze 90 dni każdej podróży realizowanej w okresie ubezpieczenia. Zagraniczne podróże służbowe u płatnika odbywają się zasadniczo do następujących krajów: Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Dania, kraje Beneluksu (generalnie Europa Zachodnia). Ubezpieczenie nie jest przypisane indywidualnie do konkretnego pracownika - tj. w razie rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem objętym umową i nawiązaniem stosunku pracy z nowym pracownikiem bądź też jedynie w razie zmniejszenia lub zwiększenia liczby pracowników przedsiębiorca aktualizuje jedynie listę pracowników objętych ubezpieczeniem stanowiącym załącznik do polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie nie wygasa, nie jest też zawieszane w stosunku do pracowników nawet wtedy gdy nie wykonują oni przez pewien czas okresu ubezpieczenia zagranicznych podróży służbowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00