Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2011, sygn. ILPB3/423-23/11-5/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-23/11-5/MM

Czy Spółka za datę poniesienia wyżej wymienionych zobowiązań może przyjąć datę faktycznej comiesięcznej spłaty raty kredytu przyjmując do ksiąg w ciężar kosztów finansowych jako różnicę kursową?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2010 r. (data wpływu 14 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 06 kwietnia 2011 r. (data wpływu 08 kwietnia 2011 r.) oraz pismem z datą wpływu 15 kwietnia 2011 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność podstawową w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów metalowych, głównie skierowaną na rynek europejski. W związku z prowadzoną działalnością na rynkach walutowych Spółka stale jest narażona na wahania kursów walut. W celu zmniejszenia powyższego ryzyka i zabezpieczenia przed utratą zysków Spółka zawarła z wyspecjalizowanym podmiotem, w tym przypadku Bankiem, transakcje na instrumentach pochodnych typu opcje walutowe i transakcje terminowe.

Zawierane przez Spółkę transakcje na instrumentach pochodnych mają charakter zarówno rzeczywisty jak i nierzeczywisty, nierzeczywisty rozpoznaje się jako rozliczenie pieniężne instrumentu występujące bez dostawy instrumentu bazowego, w omawianym przypadku waluty SEK lub EUR. Istotne dla transakcji na instrumentach pochodnych są m.in. data wykonania, tj. dzień, w którym następuje określenie ceny rozliczenia i ustalany jest wynik na transakcji oraz data rozliczenia, tj. dzień przepływu środków pieniężnych wynikających z rozliczenia, zgodny z zapisami umowy. W momencie rozliczenia zawartych transakcji pochodnych mogą wystąpić dwie sytuacje: realizacja praw wynikających z zawartego instrumentu (opcji) lub rezygnacja z realizacji praw wynikających z zawartego instrumentu (opcji). W praktyce występują też sytuacje, kiedy faktyczny przepływ środków pieniężnych z rozliczenia transakcji dokonywany jest po dacie rozliczenia, określonej w umowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00