Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2011, sygn. IPTPB2/415-149/11-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-149/11-2/AKr

Czy otrzymane odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust 1 pkt. 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 . Nr. 51, poz. 307, ze zm.)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 5 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconej kwoty odszkodowania wraz z odsetkami jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania kwoty wypłaconej kwoty odszkodowania wraz z odsetkami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem działki siedliskowej. Na działce o pow. ok. 37 arów posadowiony jest dom mieszkalny. Przez teren działki w latach 60-tych XX wieku Zakład Energetyczny poprowadził linię energetyczną średniego napięcia oraz posadowił stację transformatorową. Powyższe nastąpiło bez zgody właściciela nieruchomości, nie zostały też zawarte żadne umowy, na podstawie których Zakład Energetyczny mógł prowadzić swoją działalność na nieruchomości Wnioskodawcy. Przez cały okres, od czasu wybudowania do dnia dzisiejszego, linia energetyczna i stacja transformatorowa są eksploatowana przez PGE Dystrybucja. W 2009 r. Zakład Energetyczny wystąpił z wnioskiem do Sądu o stwierdzenie zasiedzenia służebności nieruchomości, jednak postanowieniem z dnia 24 listopada 2009 r. Sąd Rejonowy oddalił wniosek.

Wnioskodawca od ponad dziesięciu lat dochodził od Zakładu Energetycznego wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z Jego gruntu, który PGE wykorzystywał do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zakładu Energetycznego i Wnioskodawcy nie wiązały żadne umowy, na podstawie których zakład mógłby korzystać z własności Wnioskodawcy, nie była zawarta żadna umowa dzierżawy lub inne o podobnym charakterze, które określałaby warunki korzystania takie jak: okres obowiązywania, wysokość wynagrodzenia, sposób korzystania, itp. Tak więc ani w przeszłości, ani obecnie Wnioskodawcę nie łączą z PGE żadne umowy, na podstawie których osiągałby korzyści majątkowe. Poprowadzenie napowietrznej linii energetycznej ograniczyło prawo własności Wnioskodawcy, tzn. bez zgody PGE Wnioskodawca nie może swobodnie planować ani dokonywać żadnych inwestycji. Jeżeli już Wnioskodawca rozpoczyna jakąś inwestycję, PGE narzuca warunki, na jakich ta inwestycja może być realizowana lub może wydać zakaz realizacji zamierzonej inwestycji, gdy będzie stała w kolizji z istniejącą linią energetyczną. Przez wiele lat poprzedzających wydanie nakazu sądowego do zapłaty odszkodowania, Wnioskodawca bezskutecznie wzywał PGE do jego zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00