Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2011, sygn. IPPB3/423-43/11-4/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-43/11-4/GJ

CIT - w zakresie umowy leasingu finansowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2011r. ( data wpływu 17.01.2011r.), uzupełnionym odpisem z KRS (dat wpływu- 31.03.2011r.) oraz pismem z dnia 07.04.2011r.(data wpływu-13.04.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • rozpoznania przychodu/kosztu z tytułu spłaty przez korzystającego części kapitałowej raty leasingowej w umowie leasingu finansowego wyrażonej i płaconej w Euro - jest prawidłowe,
  • sposobu rozliczenia sprzedaży przedmiotu leasingu w sytuacji rozwiązania umowy leasingu finansowego przed upływem podstawowego okresu umowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.01.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie umowy leasingu finansowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jako finansujący jest stroną umowy leasingu finansowego budynków w rozumieniu art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT). Finansujący wybudował przedmiot leasingu dokonując płatności za poszczególne etapy prac w PLN. Następnie ustalił jego wartość początkową zgodnie z art. 16g Ustawy CIT jako koszt wytworzenia tj. wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Finalnie wartość początkowa została przeliczona na Euro (po kursach banku prowadzącego rachunek z dnia zapłaty poszczególnych faktur), wpisana do umowy leasingu finansowego zawartej w Euro oraz również ujęta w harmonogramie spłaty rat. Zgodnie z umową zapłata rat następuje w Euro na podstawie każdorazowo wystawianych not księgowych, w których wyszczególniana jest odrębnie część kapitałowa (spłata wartości początkowej) oraz odrębnie część odsetkowa każdorazowej raty (pozostała część raty leasingowej). Wielkość części kapitałowej każdej raty została wyliczona jako iloraz wartości początkowej w Euro (dzielna) oraz ilości ustalonych umową rat (dzielnik) z uwzględnieniem annuitetowego charakteru spłaty. Suma rat kapitałowych w Euro w całym okresie umowy leasingu finansowego odpowiada wartości początkowej wyrażonej w Euro oraz jednocześnie stanowi równowartość wartości początkowej w PLN (po kursie j/w). W czasie zapłaty poszczególnych rat, w tym kwot stanowiących spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu, kurs Euro różni się od kursu przyjętego na początku umowy dla potrzeb przeliczenia z PLN na Euro wartości początkowej przedmiotu leasingu. Z tytułu zawarcia umowy leasingu Spółka wystawiła na rzecz korzystającego fakturę VAT w PLN opiewającą na całą sumę opłat leasingowych umowa została potraktowana jako dostawa towaru na gruncie podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00