Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2013, sygn. ITPP1/443-1494/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1494/12/AP

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować w przypadku wykonania w domu jednorodzinnym o powierzchni do 300m2 kompletnej usługi, polegającej na budowie instalacji centralnego ogrzewania opartej m.in. na pompie ciepła i kolektorze gruntowym poziomym zakopanym w ziemi.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 10 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wykonania instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła w budynku objętym społecznym programem mieszkaniowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi wykonania instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła w budynku objętym społecznym programem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się m.in. wykonawstwem instalacji centralnego ogrzewania z wykorzystywaniem technologii pomp ciepła. Część prac związana ze świadczeniem usług instalacji centralnego ogrzewania jest realizowana w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Na podstawie art. 41 ust. 12-12c i art. 146a ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż tych usług podlega opodatkowaniu według obniżonej stawki podatku 8% dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2. Część robót montażowych instalacji centralnego ogrzewania Spółka wykonuje z zastosowaniem pomp ciepła z kolektorem gruntowym poziomym. W takim przypadku poza robotami wewnątrz budynku mieszkalnego Spółka wykonuje także roboty montażowe na zewnątrz. Roboty te polegają m.in. na ułożeniu kolektora gruntowego w ziemi na działce, na której zlokalizowany jest obiekt objęty inwestycją. Kolektor gruntowy poziomy stanowi integralną część całej instalacji wykonywanej przez Spółkę i jest połączony z budynkiem za pomocą ciepłociągu. Bez kolektora gruntowego instalacja wewnętrzna budynku nie może funkcjonować. Również kolektor gruntowy sam w sobie bez połączenia z pompą ciepła i kotłownią w budynku nie może samodzielnie funkcjonować oraz nie może stanowić niezależnego, oddzielnego celu inwestycyjnego. Cała instalacja centralnego ogrzewania z pompą ciepła tworzy spójną całość. W jej skład wchodzą: tzw. górne źródło ciepła w postaci ogrzewania podłogowego, ściennego lub grzejnikowego wewnątrz budynku, dolne źródło ciepła w postaci kolektora poziomego pobierającego ciepło z ziemi i zakopanego na działce poza obrysem budynku oraz pompa ciepła, która odbiera ciepło pobrane przez kolektor gruntowy poziomy, a następnie przekazuje je do odbiorników ciepła stanowiących wspomniane powyżej górne źródło ciepła. Wymienione składowe instalacji są ze sobą połączone w sposób trwały, tworząc nie dającą się podzielić całość. Spółka planuje w przyszłości kontynuowanie wykonawstwa tego typu instalacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00