Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2013, sygn. ILPB2/415-292/13-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-292/13-2/WS

Ulga prorodzinna.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 24 listopada 2011 roku Sąd Okręgowy wydał wyrok, którym rozwiązał małżeństwo Wnioskodawcy, a wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi powierzył byłej żonie (matce). Jednocześnie Wnioskodawcy władzę tę ograniczył częściowo, jako osobie niezamieszkującej z małoletnimi dziećmi. Ustalił również dla Zainteresowanego obowiązek alimentacyjny wobec małoletnich dzieci oraz prawo do kontaktów z nimi. Do dnia orzeczenia rozwodu Wnioskodawca posiadał pełnię praw rodzicielskich i w pełni korzystał z przysługującej mu władzy rodzicielskiej oraz ją wykonywał. Po orzeczeniu rozwodu, tj. od dnia 24 listopada 2011 roku, aż do chwili obecnej, władzę rodzicielską sprawuje, choć w ograniczonym zakresie, bowiem naturalną konsekwencją wydawania zarządzeń opiekuńczych przez sąd jest powierzenie tejże władzy jednemu z rodziców i w pewnym zakresie ograniczenie drugiemu, ze wskazaniem, iż stan taki nie jest pozbawieniem władzy rodzicielskiej. Dodać tu należy, iż od dnia 1 lutego 2011 roku Wnioskodawca nie zamieszkuje z byłą żoną oraz dwójką małoletnich dzieci. W roku 2012 (podobnie zresztą jak w roku 2011) wypełniał nałożony na Niego obowiązek alimentacyjny. Jednocześnie realizował swoje prawo do kontaktów z dziećmi na zasadach określonych przez sąd w wyroku rozwodowym (w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, w okresie wakacyjnym naprzemiennie w lipcu lub sierpniu przez okres dwóch tygodni, w okresie ferii zimowych przez tydzień oraz w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych). W przypadkach losowych, kiedy Zainteresowany nie mógł zrealizować swojego prawa do kontaktu z dziećmi informował o tym swoją byłą małżonkę proponując jednocześnie inny termin. Wnioskodawca utrzymuje też stały kontakt telefoniczny z obojgiem małoletnich dzieci (przynajmniej co drugi dzień). Ponadto, zgodnie z orzeczeniem sądu była żona ma obowiązek konsultowania z Wnioskodawcą niektórych istotnych dla ich małoletnich dzieci, aspektów władzy rodzicielskiej, a On ze swojej strony wielokrotnie potwierdzał pełną gotowość do jej sprawowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00