Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2013, sygn. ILPP4/443-370/13-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-370/13-2/BA

Podatek od towarów i usług w zakresie ograniczenia czasowego do dokonania korekty podatku VAT należnego w sytuacji otrzymania potwierdzenia eksportu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2013 r. (data wpływu 7 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ograniczenia czasowego do dokonania korekty podatku VAT należnego w sytuacji otrzymania potwierdzenia eksportu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ograniczenia czasowego do dokonania korekty podatku VAT należnego w sytuacji otrzymania potwierdzenia eksportu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako Spółka, Wnioskodawca) jest częścią grupy kapitałowej Ax, która działa aktywnie w sektorze produkcji okapów kuchennych od lat 70-tych XX wieku i jest obecnie światowym liderem w tej dziedzinie. Ax jest ponadto jednym z największych producentów silników elektrycznych do okapów, do artykułów gospodarstwa domowego oraz urządzeń grzewczych. Obecnie zatrudnienie w grupie sięga 3.000 pracowników, produkcja roczna sięga 18 milionów sztuk okapów i silników rocznie. A charakteryzuje: bogaty design i innowacyjne technologie. W ramach Ax funkcjonuje dziewięć zakładów produkcyjnych na całym świecie, z czego zakład w Polsce stanowi największą część produkcji. Obecnie Wnioskodawca zatrudnia ponad 600 pracowników oraz osiąga obroty roczne na poziomie 350 mln PLN. Ponadto jako pracodawca został doceniony jako laureat prestiżowych konkursów na najlepsze miejsce pracy, w bieżącym roku zajmując pierwszą pozycję w konkursie G() dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników. Wskaźniki zatrudnienia Spółki rosną systematycznie z roku na rok, wpływając na obniżenie bezrobocia w regionie. Wciąż również rozbudowuje się współpraca Wnioskodawcy z lokalnymi przedsiębiorcami. W ramach działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Spółka korzystała w latach 2007-2011 z zezwolenia nr xxx, w ramach którego zobowiązała się do zatrudnienia 160 nowych pracowników oraz poczynienia nakładów w regionie na poziomie nie niższym niż 40.984.000,00 PLN. Warunki te Wnioskodawca spełnił powyżej wymagań, wciąż dokonując nowych inwestycji i zatrudniając nowych pracowników. Chęć do dalszego rozwoju skłoniła go również do uzyskania nowego zezwolenia w 2012 r., zobowiązując do kolejnych nakładów nie niższych niż 10.000.000,00 PLN i zwiększenia zatrudnienia co najmniej o kolejnych 50 pracowników. W latach poprzednich Spółka dokonywała niejednokrotnie eksportu towarów do odbiorców zlokalizowanych w różnych częściach świata. Ze względu na dużą liczbę zarówno kontrahentów jak i państw do których Wnioskodawca eksportował swoje wyroby nie zawsze był w stanie uzyskać terminowo dokumenty z urzędu celnego, poświadczające dokonanie eksportu. W związku z powyższym, zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 7 ustawy VAT, Spółka wykazywała dostawę z zastosowaniem stawki właściwej dla dostawy towaru na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z wytycznymi art. 41 ust. 9, w momencie otrzymania potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej Wnioskodawca dokonywał i w dalszym ciągu dokonuje korekty VAT należnego za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00