Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2013, sygn. IPPB3/423-918/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-918/12-2/AG

Czy odsetki od pożyczki udzielonej Wnioskodawcy przez Spółkę P, nie będącą na moment udzielenia pożyczki udziałowcem Wnioskodawcy, będącą jednak udziałowcem Wnioskodawcy na moment spłaty pożyczki i odsetek, będą na moment ich zapłaty podlegać ograniczeniom tzw. cienkiej kapitalizacji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2012r. (data wpływu 05.11.2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.11.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną działalnością, z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca lub Spółka). Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest obecnie Spółka P. z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka P). Spółka P nabyła 100% udziałów Wnioskodawcy od jej poprzedniego udziałowca - Spółki G (dalej: Spółka G). Wnioskodawca finansuje obecnie swoją działalność z pożyczki udzielonej przez Spółkę P.

Spółka G. i Spółka P podpisały umowę zobowiązującą Spółkę G do sprzedaży udziałów Wnioskodawcy na rzecz Spółki P. (dalej: Umowa warunkowa), w której to Umowie warunkowej określone zostały zasady i warunki zbycia 100% udziałów Wnioskodawcy. Zgodnie z przedmiotową Umową warunkową, Spółka P była zobowiązana do nabycia w przyszłości udziałów Wnioskodawcy (po spełnieniu wskazanych w umowie warunków) oraz do udzielenia Spółce pożyczki w wysokości umożliwiającej spłatę zobowiązań z tytułu pożyczek zaciągniętych w przeszłości przez Wnioskodawcę. Następnie, Spółka P i Wnioskodawca zawarły umowę pożyczki, na mocy której Spółka P udzieliła Wnioskodawcy pożyczki przeznaczonej na spłatę jej zobowiązań. Wypłata środków tytułem pożyczki nastąpiła bezpośrednio po podpisaniu umowy pożyczki, ale jeszcze przed nabyciem przez Spółkę P udziałów Wnioskodawcy. Środki tytułem pożyczki zostały wypłacone przez Spółkę P na rachunek powierniczy, którego właścicielem był Wnioskodawca. Zgodnie z umową rachunku powierniczego, Wnioskodawca miał ograniczone prawo dysponowania środkami znajdującymi się na tym rachunku - do czasu przejścia prawa własności udziałów Wnioskodawcy na Spółkę P, tj. mógł wypłacić przedmiotowe środki dopiero po nabyciu przez Spółkę P prawa własności udziałów Wnioskodawcy. Niemniej jednak od momentu wpływu środków finansowych na rachunek powierniczy wszelkie korzyści ekonomiczne związane z posiadaniem tych środków przysługiwały Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00