Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2013, sygn. IPPB5/423-82/13-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-82/13-2/AS

Czy zgodnie z art. 7a ust. 1, art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT Spółka ma prawo do zaliczenia darowizny przekazanej przez Spółkę na rzecz Udziałowca w postaci wierzytelności Spółki zależnej wobec innej spółki (w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej) do kosztów uzyskania przychodów Spółki, które jako element składowy dochodu lub straty spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową powinny zostać uwzględnione w rozliczeniu podatku dochodowego Podatkowej Grupy Kapitałowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.01.2013 r. (data wpływu 28.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem darowizny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży składnika majątkowego Spółki na rzecz podmiotu trzeciego, przekazanej Udziałowcowi reprezentującemu Podatkową Grupę Kapitałową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT (dalej: Podatkowa Grupa Kapitałowa) wraz z polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która na moment utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej będzie jej jedynym udziałowcem (dalej: Udziałowiec). Podatkowa Grupa Kapitałowa uzyska status podatnika podatku dochodowego. Udziałowiec będzie spółką reprezentującą Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o CIT oraz z przepisów Ordynacji podatkowej w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT. Wszystkie wymogi przewidziane w ustawie o CIT dla utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną spełnione zarówno w chwili zawarcia umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej, jak i w całym okresie jej funkcjonowania. Umowa o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej zostanie zawarta na 3 lata lub dłuższy okres.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00