Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2013, sygn. IPPB3/423-451/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-451/13-2/GJ

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym przychód ze spłacanego przez klienta w racie leasingowej ubezpieczenia Przedłużona gwarancja (część kapitałowa oraz odsetki) powinien być rozpoznawany tak jak przychód z raty leasingowej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, stosownie do art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. 2011, nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: ustawa o PDOP)? Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym równowartość kwoty należnej pośrednikowi z tytułu ubezpieczenia Przedłużona gwarancja będzie stanowiła dla Spółki bezpośredni koszt uzyskania przychodów rozliczany w czasie proporcjonalnie do uzyskiwanych przychodów ze spłacanego przez klienta w racie leasingowej ubezpieczenia Przedłużona gwarancja?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2013r. (data wpływu 26.06.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.06.2013r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Sp. z o.o. (dalej: F. lub Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi finansowe w postaci leasingu samochodów. Spółka w swojej ofercie posiada zarówno leasing finansowy jak i leasing operacyjny. Klient nabywający od Spółki usługę leasingu samochodu ma możliwość nabycia również usług ubezpieczeniowych. Może to być między innymi ubezpieczenie C. (dalej: C.) polegające na ubezpieczeniu leasingobiorcy od zdarzeń uniemożliwiających spłatę leasingu, ubezpieczenie G.(dalej: G.) polegające na ubezpieczeniu straty finansowej w przypadku całkowitego zniszczenia bądź utraty pojazdu (przedmiotu leasingu) czy też Ubezpieczenie Awarii Elektromechanicznej Przedłużona Gwarancja (dalej: Przedłużona gwarancja). Ubezpieczenia Przedłużona gwarancja klient nie nabywa od F., jest ono nabywane od podmiotu działającego w charakterze pośrednika (dalej: pośrednik), który oferuje usługi ubezpieczeniowe zarówno w ramach ubezpieczeń indywidualnych jak i ubezpieczeń grupowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. 2003 r., Nr 124, poz. 1154 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tj. Dz. U. z 2010 r., Nr 11, Poz. 66 ze zm.). Ubezpieczycielem jest natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00