Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2014, sygn. ILPP4/443-499/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-499/13-2/ISN

Opodatkowanie kosztów usług transportu w związku ze sprzedażą wyrobów objętych od dnia 1 października 2013 r. opodatkowaniem na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów usług transportu w związku ze sprzedażą wyrobów objętych od dnia 1 października 2013 r. opodatkowaniem na zasadzie odwrotnego obciążenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów usług transportu w związku ze sprzedażą wyrobów objętych od dnia 1 października 2013 r. opodatkowaniem na zasadzie odwrotnego obciążenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem lutów twardych z miedzi i jej stopów (PKWiU: 24.44.23.0), które to wyroby od dnia 1 października 2013 r. zgodnie z załącznikiem nr 11 do ustawy o podatku VAT, objęte są opodatkowaniem na zasadzie odwrotnego obciążenia. Wystawiając fakturę sprzedaży Zainteresowany stosuje stawkę VAT odwrotne obciążenie do swoich wyrobów wartość netto jest równa wartości brutto. Dostawy do klientów w większości przypadków odbywają się za pośrednictwem firmy kurierskiej na koszt nabywcy. Usługę tę jako kolejną pozycję na fakturze Zainteresowany traktuje jako ściśle związaną z przedmiotem sprzedaży, dlatego też stosuje również stawkę podatku VAT odwrotne obciążenie. Niektórzy księgowi jego klientów uważają to za błąd twierdzą, że Wnioskodawca powinien za transport naliczać stawkę 23% VAT lub wartość transportu powinna być wliczona w cenę wyrobu. Zainteresowany wskazał, że jego klienci zamawiają różne ilości i rodzaje wyrobów, więc cena jednostkowa za każdym razem byłaby inna. Wnioskodawca byłby narażony na zarzut niestabilności cen, co skutkowałoby spadkiem sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00