Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2016, sygn. IPTPB3/4511-292/15-4/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4511-292/15-4/PM

Kto, syndyk czy Wnioskodawca, jest zobowiązany od dnia ogłoszenia upadłości spółki jawnej do obliczania i odprowadzania do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym zaliczek na podatek) naliczanego w stosunku do Wnioskodawcy w toku postępowania upadłościowego spółki jawnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku złożonym za pośrednictwem platformy ePUAP z dnia 9 listopada 2015 r. (data wpływu 9 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 stycznia 2016 r. (data wpływu 11 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązków podatkowych ciążących na Syndyku Upadłej osoby fizycznej w przypadku uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jest prawidłowe,
  • obowiązku obliczania i zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od dnia 9 marca 2002 r. pozostaje wspólnikiem Przedsiębiorstwa spółka jawna. Postanowieniem z dnia 29 września 2015 r. Sąd Rejonowy dla w ogłosił upadłość spółki obejmującą likwidację jej majątku. Wspólnicy, w tym Wnioskodawca, zostali pozbawieni prawa zarządu majątkiem spółki.

Zarząd majątkiem spółki został powierzony syndykowi. Jednocześnie spółka jawna z mocy prawa utraciła prawo korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym w skład masy upadłości. Syndykowi został wydany cały majątek spółki, wszystkie dokumenty dotyczące jej działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności dokumenty księgowe oraz ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencja. Dzień ogłoszenia upadłości wyznacza temporalną granicę dla określenia, któremu z podmiotów upadłej spółce (poprzez oświadczenia woli, składane przez wspólników reprezentujących spółkę), czy syndykowi masy upadłości przysługuje możliwość skutecznego dokonywania zmian w majątku masy upadłości poprzez swoje czynności prawne. Od dnia 29 września 2015 r. możliwość ta przysługuje wyłącznie syndykowi masy upadłości, przy czym środki zgromadzone w związku ze zdarzeniami gospodarczymi, które zaistniały po ogłoszeniu upadłości, bądź w związku z czynnościami dokonywanymi przez syndyka i odnoszącymi się do majątku upadłej spółki, wpływają do masy upadłości. Zadaniem syndyka jest likwidacja całego majątku spółki poprzez jego sprzedaż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00