Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-620/15/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy Wnioskodawca przychód uzyskany z wynajmu maszyn pomiędzy przerwą w działalności gospodarczej będzie mógł opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% zgodnie z art. 12 ust. l pkt 3a (winno być: art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jeżeli w odpowiednim terminie zawiadomi o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 7 października 2015 r. (data otrzymania 14 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu maszyn jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z najmu maszyn.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nieprzerwanie od 2000 r. Do końca 2004 r. działalność Wnioskodawcy polegała na szyciu legowisk i ubranek dla zwierząt. W 2005 r. Wnioskodawca zaprzestał produkcji legowisk i ubranek a rozpoczął produkcję klatek i bud drewnianych dla zwierząt. W tym celu w 2005 r. Wnioskodawca zakupił odpowiednie maszyny i urządzenia, które wprowadził do ewidencji środków trwałych. W 2012 r. na skutek utraty płynności finansowej powstałej w wyniku zerwania kontraktu przez odbiorcę z Niemiec (nie z winy Wnioskodawcy) Wnioskodawca zmuszony był zaprzestać produkcji i zwolnić wszystkich pracowników. Wszystkie maszyny wynajął innej firmie i od tego czasu uzyskuje dochody z najmu ww. maszyn w ramach działalności gospodarczej. Jest to jedyny rodzaj działalności gospodarczej faktycznie prowadzonej przez Wnioskodawcę. Stroną, która zaproponowała umowę najmu była firma wynajmująca od Wnioskodawcy te maszyny. Z pieniędzy uzyskanych z najmu Wnioskodawca spłacił na dzień dzisiejszy zaległe zobowiązania i sukcesywnie spłaca raty kredytu zaciągniętego w okresie produkcji klatek i bud. Obecnie Wnioskodawca ma możliwość zakupu po korzystnej cenie jeszcze kilku maszyn do produkcji klatek i bud drewnianych i zamierza je kupić bo w przyszłości chce ponownie prowadzić działalność polegającą na produkcji klatek i bud dla zwierząt. Wnioskodawca nie wie czy to będzie działalność indywidualna czy w formie spółki osobowej czy też będzie udziałowcem spółki kapitałowej. Na razie Wnioskodawca musi zgromadzić na to odpowiednią kwotę środków finansowych. Obecnie Wnioskodawca zamierza zlikwidować działalność gospodarczą a posiadane maszyny wynajmować w ramach najmu prywatnego tej samej firmie, której wynajmuje obecnie do czasu ponownego uruchomienia swojej działalności. Po likwidacji działalności gospodarczej maszyny te wycofa z ewidencji środków trwałych i dokona odpowiedniej zmiany dotychczasowej umowy najmu. Wnioskodawca nie będzie poszukiwał innego najemcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00