Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2016, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.762.2016.1.ANK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.762.2016.1.ANK

ustalenie przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 sierpnia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca, Spółka), podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

W przyszłości Spółka może wnosić do spółek kapitałowych posiadających siedzibę na terytorium Polski (dalej określanych jako: Spółka Kapitałowa) wkłady niepieniężne, w szczególności w postaci materialnych lub niematerialnych składników majątku, niestanowiących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, przykładowo nieruchomości, czy też wartości niematerialne i prawne (indywidualnie zwane dalej jako: Aktywo).

Wartość wkładu niepieniężnego zostanie każdorazowo określona w wartości wynikającej z wyceny Aktywa przeprowadzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę. W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego, Wnioskodawca obejmie udziały (bądź ewentualnie akcje, dalej łącznie określane jako: udziały) o określonej w umowie Spółki Kapitałowej wartości nominalnej. Możliwe jest, że suma wartości nominalnej wszystkich objętych przez Wnioskodawcę udziałów w zamian za aport będzie niższa od wartości Aktywa wnoszonego przez Wnioskodawcę wynikającej z wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego, natomiast różnica między wartością nominalną wydanych udziałów a wartością przedmiotu wkładu wynikającą z wyceny zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki Kapitałowej (agio). W powyższej sytuacji, cena emisyjna udziałów w Spółce Kapitałowej (cena nominalna, powiększona o powstałe agio) będzie odpowiadać wartości aportu wynikającej z wyceny przeprowadzonej przez niezależnego rzeczoznawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00