Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2017, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.21.2017.2.MŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.21.2017.2.MŁ

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy dzieł sztuki w procedurze VAT marża oraz w zakresie wystąpienia ujemnej marży.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2017 r. (data wpływu 15 marca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 kwietnia 2017 r. (data wpływu 24 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie pytania nr 1,
  • nieprawidłowe w zakresie pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy dzieł sztuki marżą oraz wystawienia faktury oraz obowiązku prowadzenia ewidencji. Dnia 24 kwietnia 2017 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest spółką prawa handlowego z siedzibą w Polsce. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i rozlicza się w okresach miesięcznych. Główny przedmiot działalności Spółki obejmuje kompleksowe wykonawstwo instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw. Prowadzona przez Spółkę działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W latach 2007-2011 Spółka nabywała dzieła sztuki w postaci obrazów znanych malarzy. Dzieła sztuki był nabywane od krajowych osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz w krajowych domach aukcyjnych w systemie VAT marża, w związku z czym Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nabyte dzieła sztuki zostały ujęte w ewidencji rachunkowej Spółki w części jako inwestycje długoterminowe, a w części jako środki trwałe. Nabyte dzieła sztuki nadawały prestiżu siedzibie Spółki i stanowiły ważny element w kształtowaniu wizerunku Spółki w kontaktach biznesowych. Nabywając dzieła sztuki Spółka liczyła również na wzrost ich wartości i dalszą odsprzedaż z zyskiem. Jednak zamiar późniejszej odsprzedaży nie znalazł odzwierciedlenia w żadnym formalnym dokumencie. Obecnie Spółka podjęła decyzję o sprzedaży posiadanych dzieł sztuki. Podjęcie tego rodzaju decyzji stanowiło element realizowanego przez Spółkę układu z wierzycielami i ma na celu pozyskanie środków finansowych niezbędnych do spłacenia wierzycieli. Z uwagi na wymuszony charakter sprzedaży Spółka liczy się z tym, że przychody ze sprzedaży dzieł sztuki będą niższe od poniesionych w przeszłości kosztów nabycia tych dzieł sztuki, czego wynikiem będzie strata na sprzedaży. Spółka chciałaby skorzystać z opodatkowania sprzedaży dzieł sztuki w systemie VAT marża. W tym celu Spółka złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie, o którym mowa w art. 120 ust. 13 ustawy o VAT.

Z uzupełnienia do wniosku z dnia 20 kwietnia 2017 r. wynika, że dzieła sztuki (obrazy) będące przedmiotem zapytania Spółki z dnia 7 marca 2017 r. są klasyfikowane pod pozycją PKWiU 90.03.13.0 Oryginały prac malarzy, grafików i rzeźbiarzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00