Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2017, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.70.2017.1.BJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.70.2017.1.BJ

Objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia nabywanych przez Wnioskodawcę usług budowlanych od wykonawców.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2017 r. (data wpływu 24 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie objęcia mechanizmem odwrotnego obciążenia nabywanych przez Wnioskodawcę usług budowlanych od wykonawców jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie objęcia mechanizmem odwrotnego obciążenia nabywanych przez Wnioskodawcę usług budowlanych od wykonawców.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz deweloperem, który na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Spółki wznosi budynki mieszkalne wielorodzinne. Lokale mieszkalne i usługowe w zrealizowanych budynkach stanowią własność Spółki do czasu ustanowienia odrębnej własności tych lokali oraz ich zbycia - zawarcia umów sprzedaży przenoszącej własność na rzecz osób trzecich (powstaje wspólnota mieszkaniowa). Spółka w opisywanym przypadku jest inwestorem w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, zaś realizowane inwestycje prowadzi w części w oparciu o własne siły i środki (zatrudnieni pracownicy, sprzęt, materiały), jak również część prac zleca wykonawcom odpowiedzialnym bądź to za poszczególne etapy prac, bądź za określone ich fragmenty (np. jeden wykonawca prowadzi roboty ziemne, kolejny wykonuje prace dekarskie, a następny wykonuje i przeprowadza montaż stolarki okiennej i drzwiowej). Wnioskodawcy nie wiąże w tym wypadku żadna umowa z innym podmiotem na rzecz którego spółka wznosiłaby przedmiotowe budynki (zleceniodawcą, inwestorem) tj. nie jest Generalnym Wykonawcą w powszechnym tego słowa znaczeniu, jak również nie jest nim w rozumieniu kodeksu cywilnego, bowiem prowadzi inwestycję budowlaną we własnym imieniu i na swoją rzecz. Wnioskodawca zawiera pisemne umowy z wykonawcami poszczególnych etapów robót budowalnych (w treści umów kontrahenci wyraźnie oznaczeni są jako wykonawcy) i rozlicza się z nimi na podstawie wystawionych przez nich faktur VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00