Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2017, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.413.2017.2.RR/AO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.413.2017.2.RR/AO

Czy od zasądzonej i wyegzekwowanej kwoty od członków zarządu sp. z o. o. (część wpłacona przez członka zarządu w ramach postępowania egzekucyjnego) powstaje obowiązek zapłaty przez podatnika podatku VAT?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania zasądzonej i wyegzekwowanej kwoty w ramach postępowania egzekucyjnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania zasądzonej i wyegzekwowanej kwoty w ramach postępowania egzekucyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik B. B. jest obywatelem Republiki Federalnej Niemiec, posiada stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, jest również rezydentem podatkowym ww. państwa. Posiada również polski NIP wskazany w komparycji niniejszego wniosku. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, natomiast jest współwłaścicielem (wraz z żoną) nieruchomości gruntowej, która jest zabudowana budynkiem mieszkalno - użytkowym.

W dniu 19 listopada 2013 r. wraz z żoną zawarł ze Sp. z o.o. umowę najmu lokalu użytkowego, w ww. budynku. Z tytułu korzystania z lokalu spółka z o.o. zobowiązała się płacić wynajmującemu czynsz najmu wraz z podatkiem VAT. Podatnik wystawiał faktury VAT ww. spółce w terminach wskazanych w umowie. Czynsz najmu miał być płacony przelewem na rachunek bankowy podatnika.

Z uwagi na zaprzestanie regulowania czynszu najmu przez ww. spółkę za kwiecień - lipiec 2014 r., podatnik wystąpił do Sądu Rejonowego o wydanie nakazu zapłaty, który w postępowaniu upominawczym wydał nakaz zapłaty i zasądził od ww. spółki na rzecz podatnika kwoty stanowiącej nieuregulowany czynsz najmu lokalu za ww. miesiące wraz z ustawowymi odsetkami oraz podatkiem VAT (podstawą dochodzonego roszczenia były kwoty brutto wynikające z faktur). Po zaopatrzeniu nakazu zapłaty w klauzulę wykonalności podatnik wystąpił do Komornika Sądowego o wszczęcie i prowadzenie egzekucji przeciwko ww. spółce, która okazała się bezskuteczna, w wyniku czego Komornik Sądowy wydał postanowienie o umorzeniu egzekucji.

Następnie, Podatnik wystąpił do Sądu Rejonowego o zasądzenie na jego rzecz od członków zarządu (pełniących w chwili powstania zobowiązania funkcje Prezesa i Vice Prezesa zarządu ww. sp. z o.o.) kwoty odpowiadającej wysokości orzeczonej ww. nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym wraz ustawowymi odsetkami (a od 1 stycznia 2016 r. odsetkami ustawowymi za opóźnienie). Podstawą roszczenia był art. 299 Ksh, który stanowi, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00