Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.186.2017.1.MAZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Uznanie wnioskodawcy za finalnego nabywcę gazowego, opodatkowanie wytwarzanego biogazu oraz obowiązki ewidencyjnych w tym zakresie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 7 września 2017 r. (data wpływu 19 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie uznania za finalnego nabywcę gazowego, opodatkowania wytwarzanego biogazu oraz obowiązków ewidencyjnych w tym zakresie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie uznania za finalnego nabywcę gazowego, opodatkowania wytwarzanego biogazu oraz obowiązków ewidencyjnych w tym zakresie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca Sp. z o.o. z siedzibą w (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) jest właścicielem oczyszczalni ścieków . Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków komunalnych. W trakcie opisanych działań powstają osady ściekowe. Jest to produkt uboczny procesu odprowadzania ścieków komunalnych. Wnioskodawca przerabia ww. osady ściekowe w tzw. osad ustabilizowany. Jednym z technologicznie dostępnych sposobów przeróbki osadów ściekowych we wskazany osad ustabilizowany jest proces fermentacji metanowej. Wnioskodawca wykorzystuje właśnie ten proces celem uzyskania osadu ustabilizowanego. W trakcie przywołanego procesu powstaje paliwo gazowe - biogaz (ok. 61% CH4) o kodzie CN 2711 29 00 (dalej jako: Biogaz).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca produkuje Biogaz. Biogaz jest produkowany z wykorzystaniem paliwa gazowego - Biogazu uzyskanego w procesie oczyszczania ścieków. Biogaz spalany jest w kotle parowym do podtrzymania procesu fermentacji w zamkniętych komorach fermentacyjnych. Proces produkcji Biogazu oparty jest o bakterie metanogenne. Można podzielić je na dwie grupy: konsumentów kwasu octowego oraz dwutlenku węgla i wodoru. Nieliczne z nich zdolne są do przyswajania octanów (Methanosarcina spp. i Methanosaeta spp.), nie wykorzystują zaś mrówczanów. Bakterie te występują w postaci pałeczek (Methanobacterium), spirali (Methanospirillum) czy ziarniaków (Methanococcus). Optimum temperaturowe procesu metanogenezy wynosi 35-45°C, zaś pH - 7.

W celu uzyskania właściwych warunków dla bakterii w oczyszczalni zabudowane są dwa zbiorniki (zamknięte komory fermentacji ZKF), do których kierowane są wszystkie osady powstające w procesie technologicznym oczyszczania ścieków komunalnych. Komory wyposażone są w układ mieszania, recyrkulacji oraz utrzymywania stałej temperatury komory. W celu uzyskania optymalnej temperatury (ok. 40-41°C) zastosowano skomplikowany układ przygotowania i podgrzewania osadów. W procesie wykorzystuje się jako podstawowe źródło ciepła kocioł parowy o mocy max. 3700 kW połączony z układem kogeneracji opartej o jednostkę silnikową JENBACHER. Biogaz jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę do powstawania energii cieplnej w formie pary wodnej, która podgrzewa osady i pozwala na utrzymanie właściwej temperatury komór fermentacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00