Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2017, sygn. 1462-IPPB5.4510.1004.2016.1.RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB5.4510.1004.2016.1.RS

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę na założenie oraz funkcjonowanie przedstawicielstwa w Chinach

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku, z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 3 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę na założenie oraz funkcjonowanie przedstawicielstwa w Chinach jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę na założenie oraz funkcjonowanie przedstawicielstwa w Chinach.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca jest producentem napojów, które są dystrybuowane w Polsce i za granicą. Celem rozwoju sprzedaży zagranicznej Wnioskodawca zarejestrował w Chińskiej Republice Ludowej (dalej: Chiny) swoje przedstawicielstwo handlowe. Przedstawicielstwo to nie stanowi odrębnego podmiotu prawnego, jest jedynie lokalnym biurem Spółki do prowadzenia działalności marketingowej polegającej na promowaniu produktów, poszukiwaniu nowych klientów oraz możliwości zbytu. Z uwagi na lokalne uregulowania prawne, przedstawicielstwo nie może podejmować innej działalności niż opisana, w szczególności nie może prowadzić sprzedaży. Dlatego też, przedstawicielstwo nie jest umocowane do prowadzenia działalności komercyjnej (sprzedaży), a zawieraniem umów sprzedaży oraz wystawianiem faktur dokumentujących sprzedaż zajmują się wyłącznie pracownicy Spółki w Polsce. W rezultacie, przedstawicielstwo stanowiąc stałą placówkę prowadzi wyłącznie działalność nieoperacyjną przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, tj. taką, którą należy postrzegać jako działalność o charakterze pomocniczym lub przygotowawczym wobec produkcji i sprzedaży napojów (działalności operacyjnej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00