Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.109.2018.1.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Skutki podatkowe wycofania samochodu z działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2018 r. (data wpływu 20 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną od 1 stycznia 2018 r. ryczałtem ewidencjonowanym na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W latach poprzednich Wnioskodawca był opodatkowany na zasadach ogólnych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, która prowadzona była metodą uproszczoną (art. 22 ust. 4 ustawy o pdof). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

W działalności gospodarczej Wnioskodawca używa całkowicie zamortyzowanego samochodu osobowego wpisanego do ewidencji środków trwałych.

W październiku 2017 r. poniósł wydatki na ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC, które wpisał do prowadzonej wówczas PKPiR w dniu poniesienia wydatku. Poniesiony wydatek został zaliczony do kosztów uzyskania w całości, gdyż nie musiał być pomniejszany z powodów o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Umowa ubezpieczenia została zawarta na okres 12 miesięcy.

Wnioskodawca ma zamiar w najbliższych miesiącach wycofać z działalności gospodarczej ww. samochód i przeznaczyć go na potrzeby osobiste.

Po wycofaniu samochodu z działalności gospodarczej i przeznaczeniu go na potrzeby osobiste, wydatki z nim związane nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o pdof. Zachodzi zatem konieczność korekty kosztów uzyskania przychodów związanych z ubezpieczeniem komunikacyjnym poniesionych w roku 2017.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00