Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.492.2018.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.492.2018.1.AK

Skorzystanie ze zwolnienia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2018 r. (data wpływu 18 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sąd Okręgowy orzekł rozwiązanie małżeństwa Wnioskodawczyni poprzez rozwód, na podstawie wyroku z 2014 r. Wykonanie władzy rodzicielskiej Sąd powierzył obojgu rodzicom z ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka z matką. Zgodnie z porozumieniem wychowawczym starsza córka spędza naprzemiennie tydzień z matką (Wnioskodawczynią) i tydzień z ojcem. Kosztami utrzymania małoletniej Sąd obciążył oboje rodziców, z tym, że udział ojca w kosztach utrzymania dziecka Sąd ustalił na kwotę 600 zł miesięcznie w postaci alimentów. Zgodnie z porozumieniem dotyczącym wychowania córki, to Wnioskodawczyni zajmuje się kwestiami finansowymi związanymi z utrzymaniem córki, dokonując wszelkich opłat związanych z edukacją i dodatkowymi zajęciami (nauka języka angielskiego, kursy przygotowawcze do egzaminów, karate, ceramika, korepetycje). Wnioskodawczyni opłaca składki szkolne, obiady, wycieczki oraz podręczniki. To Wnioskodawczyni zajmuje się zakupem ubrań, opłacaniem opieki medycznej (szczepienia, wizyty u specjalistów: stomatolog, ortodonta), abonamentu telefonicznego, itp. Wnioskodawczyni założyła córce konto bankowe wraz z kartą bankomatową, którą regularnie doładowuje, aby córka posiadała przy sobie pieniądze na własne wydatki. Wszystkie transakcje Wnioskodawczyni może udokumentować wyciągami bankowymi. Oprócz całej sfery finansowej, to Wnioskodawczyni zajmuje się organizacją zajęć dodatkowych, koresponduje z nauczycielami, umawia wizyty u lekarzy oraz dba o prawidłowy rozwój emocjonalny.

Należy nadmienić, że wszelkie ww. czynności związane są oczywiście z poświęceniem czasu dziecku, rozmowami z córką w zakresie podejmowanych przez nią decyzji i planów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00