Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.17.2019.2.MST, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.17.2019.2.MST

Obowiązki płatnika w związku z podjęciem współpracy z artystą zagranicznym przedsiębiorcą z Japonii.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2019 r., uzupełnionym w dniu 21 lutego 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z podjęciem współpracy z artystą z Japonii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z podjęciem współpracy z artystą z Japonii, który został uzupełniony w dniu 21 lutego 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą jest fundacja wpisana do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wnioskodawca działa w oparciu o Statut i w ramach wykonywanej przez siebie statutowej działalności wspiera, upowszechnia i promuje twórczość artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem twórczości niezależnej, promuje artystów wykonawców oraz ich twórczość, a także popularyzuje oraz podejmuje działania edukacyjne w zakresie sztuki muzycznej, plastycznej, filmowej i teatralnej.

Działalność Wnioskodawcy finansowana jest m.in. z:

  1. środków z budżetu Miasta w formie dotacji celowych udzielanych na organizację konkretnego koncertu,
  2. środków własnych, tj. uzyskiwanych z prowadzonej działalności statutowej, np. z biletowanych koncertów.

Organizując koncerty Wnioskodawca zawiera umowy także z artystami zagranicznymi. W 2019 roku planuje zaprosić do wykonania koncertu artystę z Japonii. Wnioskodawca uzyskał informację, że artysta ten w zakresie wykonywania koncertów prowadzi działalność gospodarczą o profilu artystycznym wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, w celach zarobkowych. Artysta zagraniczny to osoba fizyczna, która zarejestrowała działalność gospodarczą w Japonii w rejestrze przedsiębiorców, będącym odpowiednikiem polskiej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG). Japoński przedsiębiorca jest traktowany w Japonii jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Będzie on posiadał certyfikat rezydencji podatkowej wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa według miejsca jego siedziby Japonii.

W celu uregulowania współpracy z ww. artystą, Wnioskodawca zawrze umowę z nim jako przedsiębiorcą na występ sceniczny. Wynagrodzenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto przedsiębiorcy. Ww. osoba nie będzie osiągała dochodów na terenie Polski poprzez zakład w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 20 lutego 1980 r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Japonią o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. 1983 Nr 12, poz. 60), zwaną dalej Umową polsko-japońską. Nadto, dzieła muzyczne wykonywane przez nią nie będą wykonywane w ramach programu wymiany kulturalnej, uzgodnionym między Rządami obu umawiających się państw (Polską a Japonią), zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 zdanie drugie Umowy polsko-japońskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00