Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.180.2019.2.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.180.2019.2.BS

Opodatkowanie czynności odpłatnego wyżywienia dzieci i nauczycieli w publicznych szkołach podstawowych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2019 r. (data wpływu 15 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego wyżywienia dzieci i nauczycieli w publicznych szkołach podstawowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego wyżywienia dzieci i nauczycieli w publicznych szkołach podstawowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina realizuje zadania własne w zakresie oświaty i jest organem prowadzącym publiczne szkoły podstawowe. W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, w szkołach zostały zorganizowane stołówki. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne. Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki została ustalona na podstawie art. 106 ustawy Prawo oświatowe.

Do opłat za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się z opodatkowania usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane: a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290 i 1669), b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat. Zwalnia się także z opodatkowania (w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług) usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zwolnienie z podatku VAT nie ma zastosowania do dostawy towarów i usług ściśle związanych z usługami podstawowymi jeżeli nie są one niezbędne do wykonywania usługi podstawowej, zwolnionej z VAT lub ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00