Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.333.2019.1.WH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.333.2019.1.WH

W zakresie określenia miejsca opodatkowania świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2019 r. (data wpływu 12 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (w formie jednoosobowej) w zakresie pośrednictwa w branży transportowej; reprezentuje interesy firm transportowych z Polski, krajów Unii Europejskiej oraz krajów tj. Białoruś, Rosja, Ukraina, Kazachstan; prowadzi akwizycję; prowadzi sprzedaż części zamiennych, usług serwisowych i innych na rzecz tych klientów oraz współpracuje z kilkoma firmami na terenie Polski wykonującymi dla Wnioskodawcy te działania. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i rozlicza się z tego podatku w Urzędzie Skarbowym.

Obecnie Wnioskodawca rozważa rozszerzenie działalności poprzez nawiązanie umów o współpracy z kilkoma ubezpieczeniowymi firmami białoruskimi i rosyjskimi. Firmy te wykonują samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w art. 28a ust. 1 lit. a Ustawy o VAT, a w konsekwencji spełniają definicję podatnika, o której mowa w tym przepisie.

W ramach tej przyszłej współpracy, w przypadku usterki, uszkodzenia lub awarii pojazdu samochodowego na terytorium UE (w tym także na terytorium Polski), który jest ubezpieczony w jednej z tych firm ubezpieczeniowych, Wnioskodawca będzie zajmował się obsługą i organizacją wszystkich spraw związanych z opisanym powyżej zdarzeniem drogowym, jakie miało miejsce na terenie UE, tj. po otrzymaniu informacji, że nastąpiło takie zdarzenie, będzie zajmował się: organizacją holowania, serwisu, naprawy danego pojazdu oraz wydania naprawionego samochodu upoważnionej osobie. Należy wskazać, że w ramach naprawy danego pojazdu może dojść do wymiany uszkodzonych części (np. układu jezdnego, opon, poduszek zawieszenia, łożysk i innych części najczęściej uszkodzonych awaryjnie) na nowe.

W praktyce, całość albo poszczególne części powyższych świadczeń będą nabywane od zewnętrznych, współpracujących z Wnioskodawcą podmiotów będących podatnikami VAT (np. podmioty świadczące usługi holowania, wyceny szkód, usługi napraw i serwisu samochodów). W ramach tej współpracy Wnioskodawca będzie otrzymywał i opłacał faktury za powyższe czynności holowania, serwisu, naprawy itd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00