Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.204.2019.2.DK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.204.2019.2.DK

Czy zawarcie Umowy cash poolingu oraz dokonywanie rozliczeń w ramach Planowanego cash poolingu spowoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 maja 2019 r. (data wpływu 22 maja 2019 r.), uzupełnionym 6 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cash poolingu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z tym w piśmie z 22 lipca 2019 r., znak: 0111-KDIB4.4014.171.2019.1.DK i 0111-KDIB4.4014.204.2019.1.DK wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 6 sierpnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Spółka z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) z siedzibą w W. jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Spółka jest również zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce.

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa) zajmującej się produkcją i dystrybucja szerokiej gamy generycznych produktów farmaceutycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca jest odpowiedzialny za dystrybucję produktów Grupy na terytorium Polski.

W celu bardziej efektywnego zarządzania nadwyżkami/niedoborami środków finansowych w ramach Grupy, Spółka wraz z innymi podmiotami z Grupy zawarła umowę cash poolingu (dalej: Umowa). W ramach Umowy, jeden z podmiotów z Grupy został wyznaczony na cash pool lidera, w tym w szczególności podmiot odpowiedzialny za udzielanie pożyczek i przyjmowanie depozytów (dalej: Lider). Pozostałe podmioty z Grupy, w tym Spółka, działają jako uczestnicy cash poolingu (dalej: Uczestnicy).

Celem zawarcia Umowy cash poolingu była optymalizacja zarządzania ryzykiem gotówkowym i finansowym w ramach Grupy. W związku z tym, Uczestnicy przekazują nadwyżki gotówkowe do Lidera w walucie euro oraz we wszystkich innych walutach dostępnych dla Lidera. Nadwyżki gotówkowe są zwracane Uczestnikom w terminach określonych w Umowie cash poolingu lub w terminach określonych żądaniem danego Uczestnika. Przekazane Liderowi nadwyżki finansowe podlegają oprocentowaniu ustalonemu na warunkach rynkowych. Natomiast w przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na środki pieniężne przez danego Uczestnika, Lider udziela takiemu Uczestnikowi pożyczki. Taka pożyczka również podlega oprocentowaniu na warunkach rynkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00