Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.517.2019.1.DJD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.517.2019.1.DJD

Skutki podatkowe zapłaty w Niemczech podatku od wartości dodanej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2019 r. (data wpływu 15 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego w Niemczech podatku od wartości dodanej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczającym się na zasadach ogólnych, a Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in.: świadczenie usług transportu pasażerów, zarówno po terytorium kraju, jak i poza granicami Polski. W 2018 r. Wnioskodawca świadczył m.in. usługi międzynarodowego transportu pasażerów z Polski, przez terytorium Niemiec, do innych krajów Europy Zachodniej. Nabywcami ww. usług były głównie szkoły organizujące wycieczki dla swoich uczniów, polskie biura podroży, zagraniczne biura podróży oraz inne jednostki organizacyjne, jak np.: związki wyznaniowe, rady rodziców szkół, itp. Za wykonane usługi wystawiano faktury VAT. Wykonane usługi międzynarodowego transportu pasażerów wykazywane były na fakturach w dwóch pozycjach, tj.: w pierwszej pozycji wartość usługi transportu pasażerów po terytorium Polski, z wykazaniem należnego podatku od towarów i usług według stawki 8%, a w drugiej pozycji wartość usługi transportu pasażerów poza terytorium Polski, bez wykazywania podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Tak więc, do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca zaliczył wartość usługi wykonanej na terytorium Polski, pomniejszonej o należny podatek VAT oraz wartość usługi wykonanej poza terytorium kraju w całości, tj. bez pomniejszania jej o podatek VAT. Usługa transportu wykonana na terytorium Niemiec podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w Niemczech, według niemieckich przepisów i stawki podatku tam obowiązującej. W maju 2019 r. dokonano rozliczenia podatku od wartości dodanej za 2018 r. od usług transportu pasażerów po terytorium Niemiec. Rozliczenia tego w imieniu Wnioskodawcy dokonał podmiot specjalizujący się w takich rozliczeniach, który złożył w Urzędzie Skarbowym w Niemczech zeznanie w sprawie podatku od wartości dodanej za 2018 r. i w dniu 12 czerwca 2019 r. przelał na konto tego Urzędu należny podatek VAT za 2018 r. w kwocie 527,25 Euro. W dniu 21 czerwca 2019 r. Spółka zwróciła ww. pośrednikowi przelewem równowartość zapłaconej przez nią kwoty podatku VAT, tj. 2 274,00 PLN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00