Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.32.2019.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.32.2019.1.AW

Obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2019 r. (data wpływu 26 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności spłat dokonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności spłat dokonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz faktora, w ramach tzw. faktoringu odwrotnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik faktorowany w dniu lutego 2019 r. zawarł umowę odwrotnego faktoringu z firmą faktora. Oba podmioty są podatnikami czynnymi VAT. Na mocy tej umowy faktor zobowiązał się finansować zakup paliw od dostawców dla faktorowanego w ten sposób, iż faktorowany będzie przekazywał faktorowi e-mailem skan faktury zakupu za odebrane paliwa na odroczony termin płatności, a faktor będzie w terminie płatności takiej faktury dokonywał płatności ze swojego rachunku bankowego na rachunek bankowy dostawcy wskazany na otrzymanej fakturze. Następnie faktorowany jest zobowiązany zwrócić faktorowi kwotę zapłaconą dostawcy paliw w terminie 30 dni od terminu jej zapłaty. Ponadto tytułem wynagrodzenia za świadczone usługi faktorowany będzie płacił faktorowi odsetki w wysokości WIBOR 1-M powiększony o marżę 1,25% salda wykorzystania limitu za każdy dzień jego wykorzystania. Limit faktoringowy strony ustaliły na zł. Na tak obliczone wynagrodzenie faktor będzie wystawiał faktury VAT i będzie doliczał podatek VAT. Podatnik zaczął stosować ww. umowę i strony zgodnie ją realizowały.

W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie nowelizacja przepisów VAT, wprowadzając obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla towarów z załącznika nr 15. Paliwa, których zakup finansowany jest przez faktora, należą do ww. załącznika. Strony umowy chciałyby stosować mechanizm podzielonej płatności zarówno gdy faktor będzie płacił za faktury wystawiane dla faktorowanego przez dostawcę paliw, jak i gdy faktorowany będzie zwracał faktorowi wartość tak uiszczonych zapłat za paliwo. Zapłaty miałyby być dokonywane na rachunki VAT z tzw. białej listy podatników. W związku z tym w dniu października 2019 r. strony wstrzymały dalsze wykonywanie umowy do chwili odpowiedzi na zadane pytanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00