Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.809.2019.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.809.2019.2.MG

niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nakładów (budynku)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2019 r. (data wpływu 11 grudnia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 lutego 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nakładów (budynku) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nakładów (budynku) oraz stawki podatku dla ww. sprzedaży.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 lutego 2020 r. (data wpływu) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz uiszczenie dodatkowej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca prowadzi działalność (handel detaliczny art. spożywczymi) na zasadach ogólnych, jako osoba fizyczna i jest płatnikiem VAT. Zainteresowany działalność prowadzi w budynku murowanym stojącym na fundamencie, na gruncie dzierżawionym od miasta. Budynek ten Wnioskodawca nabył w 1980 roku od osoby prywatnej na podstawie umowy cywilnoprawnej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

Zainteresowany jest czynnym i zarejestrowanym od listopada 1994 roku podatnikiem podatku VAT. Budynek murowany, o którym mowa we wniosku Wnioskodawca wykorzystuje w działalności gospodarczej od maja 1980 roku. Budynek murowany, o którym mowa we wniosku był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej zarówno zwolnionej jak i opodatkowanej podatkiem od towarów i usług od momentu (listopad 1994 r.), gdy Wnioskodawca stał się czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przyszły nabywca ww. budynku jest Wnioskodawcy nieznany, ale Zainteresowany nie przewiduje, aby był nim właściciel gruntu (jest nim ), na którym ten budynek jest posadowiony. Wnioskodawca nie zamierza nabyć gruntu, na którym posadowiony jest ww. budynek. Budynek murowany, o którym mowa we wniosku jest budynkiem (w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186, z późn. zm.)). Budynek murowany, o którym mowa we wniosku jest trwale związany z gruntem. Budynek murowany, o którym mowa we wniosku jest budynkiem w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Wnioskodawca nigdy nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby, co najmniej 30% jego wartości początkowej.

Na pytania Organu czy od ww. wydatków na ulepszenie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?, kiedy takie wydatki zostały poniesione? oraz czy po dokonaniu ulepszeń budynek był wykorzystywany w działalności gospodarczej Wnioskodawcy? Jeżeli tak, to od kiedy (należy podać datę)., Wnioskodawca wskazał, że nie dotyczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00