Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.222.2020.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.222.2020.1.KK

W zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, nabytej w drodze spadku i działu spadku po małżonku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2020 r. (data wpływu 17 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 5 kwietnia 2004 r. Wnioskodawca nabył wraz z żoną do majątku wspólnego (umową o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Żona Wnioskodawcy zmarła w dniu 17 sierpnia 2016 r. Spadek po niej w udziale wynoszącym 1/2 część nabył Wnioskodawca. Następnie, wraz z dwojgiem pozostałych spadkobierców, Wnioskodawca dokonał sądowego działu spadku i podziału majątku wspólnego, w ten sposób, że pozostały udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu przypadł wyłącznie Jemu (bez obowiązku spłaty pozostałych spadkobierców). W rezultacie, obecnie przysługuje Wnioskodawcy całe spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu.

Wnioskodawca jest osobą starszą i schorowaną. Ponieważ Wnioskodawcy brakuje środków na codzienne życie i leczenie, chcę On zawrzeć umowę renty odpłatnej. W ramach tej umowy, Wnioskodawca przeniesie na nabywcę całe ww. prawo w zamian za co nabywca ten będzie wypłacał Jemu co miesiąc określoną kwotę pieniężną, a także zapewni Wnioskodawcy możliwość dożywotniego zamieszkiwania w ww. lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00