Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.496.2020.2.EW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.496.2020.2.EW

Zwolnienie od podatku vat sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia brak daty sporządzenia (data wpływu 28 lipca 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 października 2020 r. (data wpływu 16 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości. W dniu 16 października 2020 r. uzupełniono wniosek o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 31 maja 1995 r. nastąpiło nabycie przez Panów A, B oraz C, na podstawie aktu notarialnego spisanego przez (), nieruchomości zabudowanych, niezabudowanych, oznaczonych jako drogi dojazdowe w (). W zakresie znalazły się księgi wieczyste prowadzone przez Sąd Rejonowy w (), tj.: (). W skład opisanych nieruchomości wchodziły działki, wobec których Dyrektor () wydał decyzję z 10 sierpnia 1994 r. ostateczną i wykonalną nr () zatwierdzającą podział przedmiotowych nieruchomości. Na zakupionych działkach gruntu posadowione były następujące budynki i budowle: budynek magazynowy, jednokondygnacyjny o powierzchni użytkowej 2.899,93 m2; budynek administracyjny z łącznikiem, dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej 572,7 m2, budynek i urządzenia stacji transformatorowej 400Kw; dwie studnie głębinowe o głębokości 128 m, w tym jeden odwiert czynny; zbiorniki retencyjne wody; podziemne zbiorniki bezodpływowe szamba 8 sztuk; budynek i urządzenia stacji uzdatniania wody; parkan 130 mb w części siatka zwykła, w części na podmurówce, podziemne linie przemysłowe energii elektrycznej, wody i ścieków oraz centralnego ogrzewania. Wyżej opisane nieruchomości zostały nabyte przez osoby wskazane na wstępie, które działały jako spółka cywilna pod firmą D i którzy ww. działki wraz z posadowionymi na nich budynkami i budowlami jako wspólnicy spółki cywilnej wspólności łącznej kupili z majątków odrębnych. Ww. stało się majątkiem spółki cywilnej, nabycie uwzględniało podatek należny VAT, który został rozliczony w spółce, która posiadała prawo odliczenia podatku i z niego skorzystała. Przy czynności nabycia, strony wniosły o dokonanie następujących wpisów: w Kw nr () odłączenie działek 1 i 2 i stworzenie dla nich nowej księgi wieczystej i wpisanie dla niej własności na rzecz A, B i C wspólników spółki cywilnej D; w Kw nr () odłączenia działek 3 i 4 i przyłączenie ich do księgi Kw nr () gdzie wpisane jest prawo własności na rzecz A, B i C wspólników spółki cywilnej D; w Kw nr () odłączenie działki nr 5 i przyłączenie jej do księgi Kw nr (), gdzie wpisane jest prawo własności na rzecz A, B i C wspólników spółki cywilnej D; w Kw nr () odłączenie działek 6, 7, 8 i przyłączenie do księgi KW nr (), gdzie wpisane jest prawo własności na rzecz A, B i C wspólników spółki cywilnej D; w Kw nr () odłączenie działki nr 9 i przyłączenie ich do księgi KW nr () gdzie wpisane jest prawo własności na rzecz A, B i C wspólników spółki cywilnej D. W dniu 9 października 1998 r. przed notariuszem () spisano akt notarialny Rep. A nr () dokumentujący umowę sprzedaży nieruchomości położonej w () o nr 10, o obszarze 0.01,42m2 dla której Sąd Rejonowy () prowadzi księgę wieczystą pod oznaczeniem Kw () powyższe zostało powołanym aktem notarialnym zbyte na współwłasność łączną A, B i C wspólnikom spółki cywilnej D, którzy nabyli ją na współwłasność łączną z majątków odrębnych i przyłączenie ich do księgi KW nr () gdzie wpisane jest prawo własności na rzecz A, B i C wspólników spółki cywilnej D.

W roku 2001, w dniu 28 lutego zawarta została umowa spółki jawnej. Treść umowy stanowi ujednolicony tekst umowy spółki cywilnej z dnia 4 października 1990 r. ze zmianami wprowadzonymi aneksami w latach 1991-2001. W dniu 27 kwietnia 2001 r. została wpisana z numerem () do Krajowego Rejestru Sadowego spółka jawna powstała po przekształceniu spółki cywilnej. Tak więc, Wnioskodawca E spółka jawna powstała z przekształcenia F s.c.. Nabyte zgodnie z opisem nieruchomości w roku 1995 i 1998 stanowią więc współwłasność i są środkiem trwałym spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00