Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.479.2020.1.WH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.479.2020.1.WH

Zachowanie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2020 r. (data wpływu 30 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zachowania prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2020 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zachowania prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej paliw do silników, oleju napędowego przeznaczonego do celów opałowych, towarów poza paliwowych oraz usług we własnej sieci Stacji Paliw. Sprzedaż ww. towarów i innych usług jest w całości opodatkowana. Wnioskodawcy w związku z zakupem towarów przysługuje w całości odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego w myśl art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

W 2019 r. na jednej ze stacji paliw miała miejsce kradzież paliw oraz towarów handlowych przez osobę zobowiązaną do prowadzenia obsługi i pośrednictwa handlowego na podstawie umowy agencyjnej, według której Wnioskodawca to Dający zlecenie, natomiast druga strona to Prowadzący stację paliw. Prowadzący stację paliw to osoba, która miała założoną działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG. Zgodnie z paragrafem 6 umowy agencyjnej - Dający zlecenie zleca zaś Prowadzący stację paliw zobowiązuje się do wykonywania w ramach prowadzonej działalności swego przedsiębiorstwa na rzecz i w imieniu Dającego zlecenie pośrednictwa handlowego w zakresie:

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00