Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2007 r., sygn. III SA/Wa 4088/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2007 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

1. Pismem z 11 października 2005 r. J. W. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z prośbą o udzielenie odpowiedzi, na podstawie art. 14 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - dalej jako Ordynacja - na pytanie o opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego wykonywanych na zlecenie organów państwowych.

Zdaniem podatnika czynności takie nie podlegają ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej jako "ptu" i z tego względu, nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznych umów, o czym traktuje art. 6 pkt 2 ptu. Również odpowiedzialność biegłego jest ograniczona do należytego wykonania zleconej pracy, gdyż biegły nie ponosi odpowiedzialności za rezultat wydanej opinii, działając jedynie w imieniu i na rachunek organów wymiaru sprawiedliwości, a więc nie jest wyłączone zastosowania przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ptu.

2. Postanowieniem z [...] listopada 2005 r. Nr 1437/ZI/443/378/KO/05, wydanym na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 Ordynacji Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] uznał stanowisko J.W. za nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] wyjaśnił, że na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ptu, opodatkowaniem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w tym przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ptu, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub nakazem wynikającym z przepisów prawa, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 pkt. 3 ptu. Okoliczność wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy, np. sądu nie stanowi kryterium do uznania, że świadczenie nie jest wykonywane w sposób niesamodzielny. Ocena zakresu stosowania przepisów ustawy do czynności wykonywanych na zlecenie sądu, prokuratury lub policji przez biegłych sądowych powinna być dokonana w świetle uregulowań zawartych w art. 15 ust. 3 pkt 3 tej ustawy, pod kątem kryterium decydującym o uznaniu tych osób za podatników podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za te czynności wobec osób trzecich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00