Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 194/08

1. Nie jest więc istotne dla bytu przepisu art.135 ust.1 pkt 2, że ostateczny odbiorca organizuje i opłaca transport, ważne jest czy działa na rzecz pierwszego lub drugiego podatnika.

2. Osobą transportującą na rzecz pierwszego lub drugiego podatnika może być z powodzeniem odbiorca towaru, chociażby na własny koszt, ale działając na rzecz zbywcy i drugiego podatnika.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Sędziowie Asesor WSA Hieronim Sęk, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzja i postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz T. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

T. sp. z o.o. z siedzibą w W., pismem z dnia 11 maja 2006r. stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - dalej "Ordynacja", wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania art. 135 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej "ustawa o VAT". Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że nabywa oleje produkowane w rafineriach we F. i B. Zakupione od spółek oleje sprzedaje następnie spółkom z L., L. i E. Oleje te są transportowane bezpośrednio od spółki f. lub b. do odbiorcy na L., L. lub w E., a transport organizowany jest i opłacany przez odbiorców. Wszystkie podmioty biorące udział w transakcji są podatnikami podatku VAT, zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w różnych państwach członkowskich. W oparciu o tak nakreślony stan faktyczny Spółka zapytała, czy opisana transakcja może zostać uznana za transakcję trójstronną, w rozumieniu art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a tym samym czy może być rozliczona z zastosowaniem uproszczonej procedury rozliczenia tegoż podatku, zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W opinii Spółki transakcja, w której transport organizuje i opłaca końcowy odbiorca towaru powinna być potraktowana jako transakcja trójstronna i powinna być rozliczana zgodnie z zastosowaniem uproszczonej procedury rozliczenia podatku VAT, zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT jak również VI Dyrektywy Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00