Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 marca 2009 r., sygn. I SA/Gl 1028/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Sędzia NSA Anna Wiciak, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2009 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...]. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w [...] działający za Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko A sp. z o.o. w B. (zwanej dalej także Spółką) przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej skutków podatkowych wydzielenia z podmiotu działającego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nowego podmiotu jest prawidłowe, natomiast nieprawidłowe jest w zakresie możliwości przeniesienia zezwolenia na nową spółkę.

W uzasadnieniu zaskarżonej interpretacji wskazano na wstępie, że wniosek po uzupełnieniu braków formalnych wpłynął w dniu 4 lutego 2008 r. Przedstawiono w nim następujące zdarzenie przyszłe: Spółka prowadzi działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia na terenie [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej i planuje wydzielić z przedsiębiorstwa (istniejącej sp. z o.o.) jednostkę prowadzącą działalność w zakresie produkcji zawieszeń do samochodów. W związku z powyższym Spółka planuje dokonać podziału w trybie art. 521 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w wyniku którego powstanie odrębny podmiot w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwany dalej nową spółką). Majątek zarówno w spółce dzielonej, jak i w nowotworzonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego zadano następujące pytania:

1. Czy w wyniku wydzielenia nowego podmiotu naruszony zostanie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z przepisem § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zgodnie z którym korzystanie ze zwolnienia możliwe jest pod warunkiem nieprzeniesienia w jakiejkolwiek formie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres 5 lat od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00